Z Českého rozhlasu až do newyorské Carnegie Hall. Jan Smigmator zpíval i před jazzovými legendami
K blížícím se stým narozeninám dostal Český rozhlas předčasný dárek až v New Yorku. Pronikl do slavné Carnegie Hall, a to díky zpěvákovi a moderátorovi pořadu Klub Evergeen, který vysílá sesterská stanice Dvojka. Český swingař Jan Smigmator si v koncertní síni na Manhattanu vychutnal svůj životní večer, během kterého mu tleskala třeba i americká jazzová legenda Marilyn Mayeová.
New York je hudební metropolí se vším všudy – muzikanti tady dokonce i stávkují. Skupina hudebníků z místního orchestru DCINY zrovna demonstruje za důstojné pracovní podmínky. Svá místa na pódiu v Carnegie Hall nechali tito muzikanti tentokrát prázdná a místo toho hrají přímo na ulici.
Je to takový bonusový předkrm pro ty, kdo tudy rychle prchají před deštěm do budovy a míří na koncert českého swingaře a moderátora Českého rozhlasu Jana Smigmatora.
„Můj sen vysílat v Rozhlase vlastní hudební pořad vznikl někdy v době, kdy jsem chodil na konzervatoř a kdy jsem utrácel všechny své peníze, myšleno kapesné, za CDčka v pražském Bontonlandu. Ten sen se splnil a teď se plní další sen, který se mi ještě před pár lety zdál jako absolutně nereálný,“ popisuje své pocity Smigmator.
„Mě k tomu tak trošku nakopla – v pozitivním slova smyslu – má newyorkská mentorka, koučka, skvělá zpěvačka, legenda americké hudební scény, Marilyn Mayeová, která mi řekla – proč bys nemohl zpívat v Carnegie Hallu? Rozhodně můžeš zpívat v Carnegie Hallu!“ popisuje své pocity.
Zazněla i moravská lidovka
Český rozhlas Jan Smigmátor během koncertu i dvakrát zmiňuje. A do publika mává a děkuje mimo jiné i své mentorce, zmiňené Marilyn Mayeové. Americké jazzové legendě je 95 let a stále zpívá. Nedávno také měla solový koncert v Carnegie Hall a pro Český rozhlas říká, že její český žák zvládl své vystoupení úžasně.
„Byl skvělý, miluju, jak zpívá a jak u toho vypadá, jak se pohybuje,“ říká jazzmanka a směje se, že během koncertu pozorovala, jak praktikuje některé konkrétní rady, které mu dala. Třeba nezpívat pro lidi, ale lidem, dívat se jim u toho neustále do očí, navazovat kontakt.
Kromě Mayeové dorazily i další osobnosti americké hudební scény. „Přihodila se naprosto neskutečná věc. Na můj koncert v Carnegie Hall přišel tajemník Franka Sinatry. Člověk, který s Frankem Sinatrou spolupracoval čtyřicet let. A dnes je viceprezidentem společnosti Frank Sinatra Enterprises. A je to hudební producent, který vydává veškerou jeho hudbu, která ještě třeba nebyla vydaná. Má dohled nad celým Sinatrovým odkazem,“ popisuje nadšeně Smigmator.
Jak dodává, v životě by ho nenapadlo, že by na koncert českého swingového zpěváka do Carnegie Hall přišel „někdo z těchto vrstev“. „Je to pro mě třeba obrovská pocta,“ dodává.
Premiéra
Jan Smigmátor vystoupil v Carnegie Hall coby první český jazzový a swingový zpěvák s americkou klasikou svých žánrů, ale i s českými texty. Z autorů zazněli bratři Gershwinové, Michel Legrand, ale i Antonín Dvořák a taky moravská lidovka.
Na otázku, zda jeho nově nabytý „status zpěváka z Carnegie Hall“ nepovede k jeho odchodu z Českého rozhlasu, ale odpovídá. že je to naopak motivace pro další vysílání.
„Naopak. Každá newyorská návštěva je velkou inspirací pro vysílání v Českém rozhlase, protože tady trávím opravdu hodně času v jazzových klubech, divadlech, potkávám se s nejrůznějšíma muzikanty a zpěváky. A kdykoliv se vracím, tak vezu do Klubu Evergreen, potažmo na vlny Českého rozhlasu spoustu nové muziky,“ říká s tím, že je díky tomu „takovou česko-americkou hudební spojkou“.