Národní divadlo a Státní opera Praha se sloučí
Projekt samostatné Státní opery po 20 letech končí, oznámil ministr kultury Jiří Besser. Opera se sloučí s Národním divadlem. Stát, který jejich provoz financuje, si od toho slibuje výraznou úsporu.
Provoz operního domu se podle Bessera už několik let pohyboval v červených číslech, umělecká kvalita inscenací byla kolísavá a ministerstvo teď prý musí řešit liknavost předchozího vedení resortu, které podle ministra nezastavilo finanční propad opery.
O slučování obou divadel mluvili v poledních Ozvěnách dne ředitel Národního divadla Ondřej Černý a zástupce zaměstnanců a člen sboru Státní opery Praha Miroslav Svoboda
Od nového roku tak budou Národní divadlo a Státní opera fungovat pod jedním účtem, jejich značka ovšem zůstane zachována. Nově se spojí sólisté opery a sólisté baletu.
Divák by podle ředitele Národního divadla Ondřeje Černého měl proměnu divadel poznat jen v dobrém slova smyslu. „Postupně by se měla zvýšit kvalita repertoáru a rychlost obměny repertoáru.“ Černý současně zdůraznil, že majetkové propojení je jen první krok.
„Měla by následovat celková reorganizace Národního divadla tak, aby vznikla skutečně moderní kulturní instituce, kde by jednotlivé soubory dostaly výraznější rozpočtovou autonomii a kde by byl jasněji profilován divadelní servis."
Bude se propouštět
Černý poukázal na to, že se v administrativě ušetří asi 20 milionů. „Proces ovšem není nastartován proto, aby se ušetřilo, ale proto, aby se peníze využívaly efektivněji a aby bylo možné umělecké složky mzdově posílit.“
Redaktorka ČRo Michaela Vetešková mluvila s šéfem Národního divadla Ondřejem Černým o úkolech, které ho čekají v nejbližších letech
Transformace, která má skončit v roce 2014, počítá i s propouštěním. Ředitel Černý ovšem ujistil, že v uměleckých složkách k žádnému snižování stavů nedojde.
„V příštích letech by ale mělo dojít k zeštíhlení v případě orchestru. Tento proces by měl být doprovázen kolektivním vyjednáváním a zlepšením pracovních i finančních podmínek,“ uvedl Černý, který nastínil úkoly pro následující roky:
„Jsou to asi tři základní úkoly: zvládnout majetkové propojení institucí, na čemž intenzivně pracujeme a myslím, že k 1. lednu to učiníme bez nějakých velkých problémů, i když s velkou prací. Potom zvládnout přechodnou fázi leden až červen 2012, kdy poběžíme majetkově propojeně, ale zároveň umělecké plány budou realizovány z původních dob a pak to zásadní - nastartovat sezonu 2012 a 2013. Ta bude sezonou, kde by už měly být umělecké síly Státní opery a Národního divadla integrovány.“
Protest zaměstnanců
Se slučováním obou scén nesouhlasí členové souboru Státní opery. Několik desítek jich proto přišlo vyjádřit svůj protest před budovu ministerstva kultury.
Člen sboru Státní opery Miroslav Svoboda se domnívá, že se ještě dá bojovat o zachování samostatnosti obou souborů
Obávají se, že spíše než o udržení obou divadel jde o kšeftování s lukrativními pozemky a budovami. Bojí se také propouštění a likvidace souboru Státní opery. Ministrovi vyčítají, že chce situaci řešit škrty místo toho, aby hledal způsob, jak peníze pro operu najít.
Petici za zachování samostatnosti obou souborů podepsalo zhruba 20.000 lidí. Na poklidné demonstraci za ně mluvil předseda organizace Miloslav Svoboda:
„My se domníváme, že se ještě dá nějak bojovat a je to naší povinností, protože teď se nejedná o nás jako o jedince, ale jedná se o českou kulturu, protože tímto způsobem se opravdu zlikviduje opera v Čechách. Ze Státní opery zbude pouze nápis na štítu historické budovy."