Tyjátr - Loutky
V rubrice Tyjátr tak trochu propojíme obory. Dva kumšty – divadlo a film – totiž spojuje jedna věc – loutka. Loutkové divadlo má u nás obrovskou tradici a stejně jako později loutkový film dosáhlo celosvětového věhlasu a uznání.
Loutkové divadlo je dle definice divadlo, jehož hlavním vyjadřovacím prostředkem je neživá hmota, nejčastěji loutka. U nás má tato divadelní forma obrovskou tradici. Několikačlenná kočovná skupina v minulosti putovala s loutkami po jarmarcích a poutích, a jak vysvětluje režisér Miroslav Kačor, často přinášela obyčejným lidem i tolik potřebnou osvětu.
I když se loutkařina vyskytuje už mnoho staletí po celém světě, v českých zemích máme hned několik oborových prvenství. Byla tady založena první mezinárodní loutkářská organizace UNIMA, celosvětově první odborný časopis Loutkář a v neposlední řadě celosvětově první vysoká škola, dnes katedra alternativního divadla na pražské DAMU.
Nedílnou součástí loutkového divadla je jeho výtvarná stránka. Ta se nejvýrazněji projevila v loutkovém filmu, který podle Miroslava Kačora patří k vrcholům české filmařiny vůbec. Jedním z jeho zatím nepřekonaných mistrů je pak bezpochyby Jiří Trnka. K dalším mágům české loutkové animace patří také Karel Zeman. O jeho Cestě do pravěku se dodnes učí animátoři po celém světě.
Miroslav Kačor je dokumentarista, autor například diskutovaného Svědomí hrdinů o bratrech Mašínech. O animovaném filmu vydal nedávno knihu Zlatý věk české loutkové animace.