Režisér Vorlíček slaví 85. narozeniny. Gratulace bude přijímat na Zlín Film Festivalu
Režisér Václav Vorlíček má dnes 85. narozeniny. Tradičně je prožije na dětském filmovém festivalu ve Zlíně. Autor oblíbených pohádek Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti nebo seriálu Arabela se stále těší dobrému zdraví i zájmu svých kolegů.
Václav Vorlíček už bere své festivalové narozeniny s humorem.
„Mí rodiče určitě nepočítali, když mě plodili, s tím, že ve Zlíně bude festival. Doopravdy to nedělám schválně. Nejezdím to sem slavit, jezdím sem na festival jako téměř každý rok. Málokdy jsem vynechal,“ vysvětluje s úsměvem režisér a dodává:
„Jezdím sem proto, že je tady příjemné prostředí. Scházejí se tady lidé, kolem kterých člověk v Praze chodí a ani jeden nemá čas se zastavit, takže tady konečně máme čas si popovídat, sem tam zkouknout nějaký ten film a také to třeba zdrbnout.“
Režisér Václav Vorlíček slaví 85. narozeniny. Gratulace bude přijímat na Zlín Film Festivalu. Natáčel redaktor Roman Verner
Vorlíčkovi dnes ve Zlíně jistě pogratuluje spousta lidí. Mezi nimi je také herec Jan Čenský.
„Protože se tady na festivalu velmi často a pravidelně potkáváme, tak mu přeji, ať se potkáváme i nadále. Jdu teď z výtvarné akce Radost tvořit, kde jsme mluvili o tom, že je to radost nejenom tvořit, ale také se na to koukat, takže já mu přeji, ať stále nám všem dělá radost,“ pogratuloval režisérovi Čenský.
Přání připojí i herec a komik Petr Náhlovský: „Znám ho velmi dobře, je to velice kulantní, fantastický člověk. Přeji mu dalších ještě alespoň 25 roků.“
Programová ředitelka festivalu ve Zlíně Markéta Pášmová připravila pro režiséra překvapení.
„Letošním nositelem ceny Grand Prix Zlín Film Festivalu je producent Gert Müntefering, který s Václavem Vorlíčkem velmi úzce spolupracoval. Je to producent z West Deutsche Rundfunk a vlivem jeho působení mohly vzniknout takové úžasné seriály, jako byla třeba Arabela nebo Létající Čestmír,“ prozrazuje Pášmová.
Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně dnes večer bude znát vítězné snímky jednotlivých soutěžních kategorií. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež také převezme výtvarník Adolf Born.
Vorlíčkovy filmy jsou charakteristické nezaměnitelným a často hodně černým humorem. Na druhou stranu ale Vorlíček dokázal být velmi poetický ve svých slavných pohádkových příbězích.
Už v 17 letech měl jasnou představu o tom, že chce být režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče.
Po roce už Vorlíčka na FAMU přijali, školu absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl až do roku 1992. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.
Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka.
K jeho nejslavnějším počinům patří pohádky Tři oříšky pro Popelku a Princ a Večernice, seriály Arabela a Létající Čestmír, komedie Pane, vy jste vdova! a Dívka na koštěti.