Soud zakázal na internetu nabízet film Kuky se vrací

Filmová postavička Kukyho z filmu Kuky se vrací přinesla producentům a režisérům první bod v boji proti filmovým pirátům. Soud totiž vyhověl návrhu režiséra Jana Svěráka a předběžným opatřením zakázal jednomu z českých internetových serverů pirátské kopie nabízet ke stažení. Informoval o tom týdeník Ekonom. Podle něj jde o první verdikt tohoto druhu, kdy soud nařídil serveru odstranit ze své nabídky film na žádost jeho tvůrců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač. Ilustrační foto.

Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Advokáti, které Radiožurnál oslovil, tvrdí, že obecně stahování filmů nebo hudby z internetu je legální. Ale jen za předpokladu, že si takový film stáhnete pouze pro vlastní potřebu a nebudete ho dále sdílet nebo přepalovat kamarádům. Pak se jedná o volné užití autorského díla, a to protiprávní není.

Přehrát

00:00 / 00:00

O autorském právu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina.

„Pokud byste s dílem jakkoli dál nakládal, ve smyslu, že byste ho buď zpřístupnil třetím osobám, případně uspořádal veřejnou produkci - ta se týká i přátelského posezení – tak to už je nedovolené šíření. Tam už se dostáváte za hranu zákona,“ doplnil advokát Michal Kroft.

Hranice mezi tím, jestli stažením filmu nebo mp3 souboru poruším zákon, nebo ne, je velmi tenká. Naopak jednoznačnější je to u softwaru, typicky pak u operačních systémů. Jejich stahování se řídí trochu jinými pravidly a tam už to porušení zákona je.

Nelegální šíření filmů

Když někdo zmíněná pravidla překročí, vystavuje se nejen riziku toho, že po něm bude držitel nebo správce autorských práv vymáhat náhradu škody, ale i že se dostane do hledáčku státního zastupitelství.

„Velice často je to rovnou v trestněprávní rovině. Vy to nemusíte takzvaně dělat v úmyslu vydělat, ale chcete se podělit na internetu. A to už je problém a je to problém v trestněprávní rovině. Pokud je to bez souhlasu autora, případně bez souhlasu toho, kdo vykonává práva k autorskému dílu,“ varuje advokát Kroft.

Režisér Svěrák si kvůli filmu Kuky se vrací najal dvojici brigádníků, kteří procházeli internet a zjišťovali, z jakých serverů je film volně ke stažení. Provozovatele těchto webů pak upozornil, že mají na stránkách ilegální kopii filmu a u všech, až na jednoho, také uspěl se žádostí, aby film z nabídky odstranili.

Žalobu pak Svěrák podal na server, který žádosti ignoroval, a jak sám řekl týdeníku Ekonom, byla nutná už z výchovných důvodů, aby provozovatel napříště spolupracoval.

Martin Drtina, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme