Británie tradičně oslaví hudbu v legendárním Glastonbury
Hudební přehlídka na jihoanglické farmě u města Glastonbury, která začne už za několik hodin, je největším rockovým festivalem na světě. Jako obvykle se i letos představí na desítkách scén stovky interpretů všemožných generací i žánrů populární hudby od tvrdého rocku přes folk až po elektronickou a taneční hudbu.
Od skromných začátků v roce 1970, kdy vstup stál jednu libru a v ceně bylo mléko zdarma, se festival v Glastonbury změnil v jednu z největších akcí pod širým nebem.
„Festival se měnil a mění každým rokem. Tím, jak se zvyšoval počet návštěvníků, bylo potřeba zvyšovat i hygienické podmínky, bezpečnost lidí a podobně. Duch festivalu se ale nemění. Mám pocit, že kdo chce, ten se tam cítí svobodný,“ říká hudební publicista Vojtěch Lindaur, který za jedinečnou atmosférou jezdí už 20 let.
Na festival v Glastonbury se vypravil i hudební publicista Vojtěch Lindaur. Atmosféru přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu
Letos šlo do prodeje 170 tisíc vstupenek, které zmizely během několika málo hodin. Navzdory ceně v přepočtu přes pět tisíc korun.
Důvodem je možná i fakt, že se příští rok festival neuskuteční. Zakladatel akce a dodnes její spolupořadatel Michael Eavis chce totiž ulevit půdě na své farmě. „Nestane se to poprvé, pauza byla třeba v letech 1991, 1996 a 2005. To se prostě musí vydržet,“ poznamenal Lindaur.
Meteorologické prognózy slibují, že se letos budou návštěvníci velké párty narozdíl od minulých ročníků znovu brodit blátem, jak se sluší a patří.
Vrcholů by měla mít čtyřdenní přehlídka několik. Třeba v pátek zahraje a zazpívá pětaosmdesátiletý bluesový mág B. B. King a po něm asi největší hvězdy, irská formace U2, která loni musela plánovaný koncert zrušit kvůli zdravotním problémům svého lídra.
"Mě bude ze všeho nejvíc zajímat jakási rekonstrukce slavného druhého ročníku, kde by měli vystoupit ti, kteří tam vystoupili v roce 1971 a kteří stále žijí," vyzdvihl Lindaur jeden z bodů programu.