Roky schovaný Braunův Betlém odkrývá díky restaurátorům svá tajemství

Restaurátoři a studenti Pardubické univerzity restaurování začali mechanicky ošetřovat vzácné sochy Braunova Betlému na Kuksu. Rozdíl je už vidět na první pohled. Unikátní přírodní betlém z pískovce tak zpět dostává podobu, jakou měl před dávnými časy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braunův Betlém - Garinus

Braunův Betlém - Garinus | Foto: Zuzana Pykalová

Braunův Betlém se mění k nepoznání. Zatímco většinu soch ještě pokrývá řasa, biologický odpad a koroze, některá díla už doslova září na dálku.

Braunovo dílo roky chátralo. „Tady vidíte, že na části, kde to nebylo provedeno, zaniká reliéf, skladby. A ty prvky, které jsou důležité pro zachování, prakticky nejsou vidět," potvrzuje akademický malíř a sochař Jiří Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Restaurátoři začali mechanicky ošetřovat vzácné sochy Braunova Betlému na Kuksu. Natáčela s nimi Kateřina Kohoutová

Stačí štětečky, kartáče, voda, speciální emulze a trpělivost odborníků, kteří sochy mechanicky ošetřují.

Soubor soch a sousoší vytvořil uznávaný rakouský sochař a řezbář Matyáš Bernard Braun na popud Františka Antonína Šporka na přelomu 20. a 30. let 18. století. Za téměř tři sta let své existence se dočkal jen dvou krátkých období, kdy o barokní skvost někdo pravidelně pečoval. Potom už chátral.

„Biologický povlak zarůstá, přichycuje se k povrchu kamene, zaslepuje ho, udržuje ho ve vlhkosti," doplňuje Petr Rajtman, asistent na fakultě restaurování.

Čištění soch potrvá několik měsíců. I poté bude následovat pravidelná údržba, například chemickými látkami.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme