Skupina Ztohoven se zúčastnila sympózia londýnské Tate Modern
Nevšední pocty se dostalo české umělecké skupině Ztohoven. Na mezinárodní sympozium pozvala kontroverzní umělce jedna z nejprestižnějších galerií světa, londýnská Tate Modern. Tentokrát se to obešlo bez sms zpráv vrcholným politikům i jaderných výbuchů na televizní obrazovce.
Kdo už je politický aktivista a kdo ještě je umělec? Kudy vede ona pomyslná hranice? Tato témata se řešila na mezinárodním sympoziu v Londýně, kam slavná galerie Tate Modern pozvala i členy české umělecké skupiny Ztohoven.
Čeští umělci si tentokrát sice nepřipravili žádnou ze svých kontroverzních performancí, ale i tak vzbudili velký zájem.
„V umění jsme neustále zvyklí zpochybňovat, jestli něco je nebo není umění,“ uvádí jeden ze členů skupiny, který si říká Zdeněk Dostál. I když správně by to mělo být spíš „zde někdo stál“.
Členové Ztohoven do posledního místa zaplněné auditorium Tate Modern pobavili souhrnem svých dosavadních akcí, které se celkem přesně hodily k názvu sympozia: „Politika sociálna v současném umění.“
„Umělec nemá být tím, kdo nazývá své věci a sám sebe jako umělce, od toho je tady publikum. Zastávám Mukařovského princip, že umění je primárně komunikace a tím, kdo potvrzuje umělecké dílo, je publikum,“ dodává Petr Žilka, další z členů umělecké skupiny.
V Londýně Ztohoven debatovali mimo jiné i o tom, jak zareagovat na čin ruské skupiny Pussy Riot a na trest, který nad jejími členkami vynesl soud.
Přestože členové Ztohoven vlastně programově podrývají autoritu státu, reakce českých institucí na pozvání kontroverzních umělců do Tate Modern vyznívá velmi sympaticky. Umělci bydlí na české ambasádě a jejich pobyt podpořila i další státní instituce a sice České centrum.