Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Sochy z písku zdobí brněnské náměstí Svobody

Sochy z písku - to nejsou jen bábovičky, které dělají děti na pískovišti, ale i skutečná umělecká díla. Zájemci se o tom mohou přesvědčit na přehlídce obřích písečných soch Golden Sand Festival, která právě dnes začala slavnostní ceremonií na brněnském náměstí Svobody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí socha z písku

Budoucí socha z písku | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Pětici soutěžních soch během tohoto týdne vytvářeli sochaři z České republiky, Slovenska, Itálie, Nizozemska a Německa.

Několik týdnů předtím ale probíhala přímo na náměstí speciální příprava materiálu.

„Jednak tam proběhla závěrečná impregnace. Je to vlastně jediná chemie. Jinak to drží už tím samotným navrstvením materiálu. Jednotlivé vrstvy se na sebe ukládají, postupně se udusávají a vrství se to až do výsledné podoby,“ vysvětluje Ivana Majerská z realizačního týmu.

Mejerská dále dodává, že pak je stlačený a impregnovaný písek tak pevný, že by autor mohl při tvorbě po svém pískovém bloku i lézt.

Porotu nejvíce zaujala abstraktní skulptura „Stoupání dolů“ Martina Pokorného ze Slovenska. Zdánlivě stoupající spirála schodů vede ve skutečnosti dolů. Jedním z inspiračních zdrojů prý byl autorovi živelný odsun Němců z Brna v květnu 1945.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sochy z písku se v Brně zajímal reportér Ivan Holas

„V podstatě to byla taková malá tečka za těmi hrůzami války, které se staly. Uvědomil jsem si, že se v životě člověkovi může stát cokoli, nějaká série událostí, jedná po druhé,“ objasňuje Pokorný.

V devítičlenné česko-slovenské porotě v čele s Janem Saudkem má zkušenosti s prací s pískem - i když už z dřívějška - profesor Kurt Gebauer. Akci považuje za zajímavou, domnívá se ale, že umělci by při podobných setkáních neměli tvořit svá předem připravená díla bez ohledu na okolí:

„Já mám radši druh sochařského setkání, kdy se to místo zkoumá, najdou se zajímavá místa pro určité objekty a teprve s nějakou rozvahou se to tam vytvoří. Tudíž nejméně dvoufázově. Tohle je trošku nešťastné v tom, že je to asi z úsporných důvodů, aby se to nerozcouralo po městě, kolem jiné sochy, kašny a je to v řadě.“

Naopak laikům bude zřejmě seskupení soch na jediném místě vyhovovat. Sami také mohou až do 3. srpna hlasovat o cenu diváka.

Přestože během tří let pořádání Golden Sand Festivalu v Česku a na Slovensku jsou skulptury poprvé na volném prostranství, měly by dva měsíce odolat počasí i vandalům - před těmi je navíc bude neustále hlídat ochranka.

Ivan Holas, Vlasta Gajdošíková, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme