Ruští vědci chtějí s pomocí nalezené krve naklonovat mamuta

Ruští vědci našli na jednom z ostrovů u pobřeží Severního ledového oceánu mamutí krev a zbytky svalové hmoty. Vědci doufají, že v ostatcích mamutí samice dokážou najít nepoškozené buňky, které by umožnily poprvé v dějinách naklonovat mamuta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vědci chtějí s pomocí nalezené mamutí krve pravěkého chobotnatce naklonovat

Ruští vědci chtějí s pomocí nalezené mamutí krve pravěkého chobotnatce naklonovat | Zdroj: ČTK

Vedoucí expedice Semjon Grigorjev se diví, jak mohla krev zůstat tekutinou, když je stará 10 tisíc let.

„To, že krev zůstala tekutá, je velice vzácné. Mohlo k tomu napomoci prostředí, ve kterém byla nalezena. Krev mohl před úplným rozložením uchránit močál, ve kterém byla uchována,“ říká Miriam Nývltová-Fišáková, paleontoložka z Archeologického ústavu AV v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokusech naklonovat mamuta mluvili na Radiožurnálu moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín a paleontoložka Miriam Nývltová - Fišáková z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně

„K naklonování by byla potřebná kompletní jaderná DNA, což je problém u zmrzlých mršin. V buňce je totiž voda a při zmrznutí dochází k roztrhání buňky včetně DNA ledovými krystaly. Proto se to zatím nikomu nepodařilo,“ uvádí paleontoložka.

Již v roce 2012 se spojili jakutští a jihokorejští vědci, aby společnými silami vymysleli způsob, jak mamuta naklonovat.

Umístili genetický materiál z mamuta do dělohy slonice, aby se posléze narodilo živé mamutí mládě. Pokus nicméně nevyšel.

Experiment tehdy skončil tak, že jihokorejský vědec ukradl veškeré finanční prostředky určené na projekt a dostal za to dva roky vězení.

Martin Dorazín, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme