Týden vědy představí vědce i osud vynálezce kontaktních čoček
Týden vědy a techniky každoročně „vyžene“ do ulic takřka celou vědeckou obec. I tentokrát připravili vědci v Praze, Brně či Ostravě na příští dva týdny přednášky, výstavy, filmové projekce a vědecké kavárny. Až do 11. listopadu také budou lidé moci navštívit dny otevřených dveří řady vědeckých institucí.
„Naším cílem je přibližovat nové vědecké poznatky, přístroje a trendy ve výzkumu, ale také samotné vědce. Že jsou to lidé jako my, že mají své koníčky a rodiny,“ vysvětluje jedna z organizátorek akce Miroslava Klimentová.
Týden vědy představila na Rádiu Česko jedna z organizátorek akce Miroslava Klimentová
„Vědečtí pracovníci to vítají, i když to někdy lehce omezí provoz. Týden vědy a techniky je ale příjemným způsobem, jak lidem ukázat, co se za těmi branami a za okny laboratoří děje,“ uvádí Klimentová.
Dříve se pořadatelé snažili oslovit především středoškolské studenty, jak se akce rozrůstá, zaměřují svou pozornost i na nejširší veřejnost.
„Přilákat návštěvníky je těžší u humanitních oborů, například psychologie, sociologie nebo právo lákají spíše vysokoškoláky. Dobrým příkladem je ale literatura, například přednášky profesora Hilského, který minulý týden převzal státní cenu za literaturu jsou skvělým příkladem, že o humanitní obory je zájem,“ dodává spoluorganizátorka.
Týden vědy se tentokrát zaměří také na odkaz Otty Wichterleho – badatele, který se prosadil i přes nepřízeň komunistického režimu. K 50. výročí jeho vynálezu výroby měkkých kontaktních čoček se uskuteční několik přednášek a v budově Akademie věd bude během listopadu otevřena výstava o jeho životě.