Tygrům v Indii hrozí po sérii útoků na lidi odplata ze strany vesničanů

Tygři v Indii jsou znovu v ohrožení. V zemi, kde žije nejvíc těchto vzácných šelem, se totiž množí jejich útoky na lidi. Za posledních pět týdnů tygři zabili 17 osob a vesničané žijící v blízkosti tygřích rezervací chtějí vzít spravedlnost do svých rukou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr ussurijský

Tygr ussurijský | Foto: Martin Vobruba, Zoo Plzeň

Otázku, proč tygři zaútočí na lidi, řeší vědci a ochránci zvířat už dlouhé roky. Obecně totiž platí, že za normálních okolností se tyto šelmy setkání s lidmi raději vyhýbají a pokud možno před nimi prchají. V poslední době ale tygři útočili na několika místech v Indii.

Například v regionu Dodabetta ve státě Tamil Nadu zabil tygr za dva týdny tři lidi, většinou děti. Vesničané se teď tygra snaží najít a zneškodnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou tygři v Indii v ohrožení, přiblížil Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Místní lidé tvrdí, že tygři v rezervacích jsou přemnožení a že by se jejich počty měly snížit. S velkou nadsázkou se dá ale říct, že spíše se „přemnožili" lidé. Počet tygrů totiž stále klesá.

Zatímco před sto lety jich v Indii podle odhadů žilo 40 tisíc, dnes uvádějí nejoptimističtější odhady 3 a půl tisíce zvířat, realisté spíš 1700. Tygři žijí v rezervacích, ale s nimi tam žijí i lidé, a v tom je právě kámen úrazu.

„V našich 39 tygřích rezervacích žije 50 tisíc rodin. Přestěhovali jsme jen 3000 rodin, tedy nějakých 7 - 8 procent. Ale jsme demokratická země, lidé musí se stěhováním souhlasit,“ říká indický ministr životního prostředí Jairam Ramesh.

Tygři ročně v Indii usmrtí 85 lidí, což je ale mnohonásobně méně, než kolik lidí zemře třeba na hadí uštknutí – těch je podle odhadů 46 tisíc za rok. Tygr má ale pověst zabijáka a vždy, když se objeví zprávy o nějakém útoku na člověka, by lidé hned chtěli volit radikální řešení.

I Indii platí zákaz lovu tygrů už od roku 1970. Pytláci je ale loví stále a černý trh také kvete.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme