V Jindřichově Hradci si připomínají 70. výročí letecké bitvy mezi Američany a Němci

Do Jindřichova Hradce směřuje v těchto dnech pozornost všech milovníků vojenské letecké historie. Město úctí sedmdesáté výročí letecké bitvy nad Jindřichohradeckem. Šlo o jednu z největších takových bitev, které se nad naším územím odehrály.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí oslav 70. výročí letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem je i výstava

Součástí oslav 70. výročí letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem je i výstava | Zdroj: ČTK

Od včerejška je v Muzeu Jindřichohradecka k vidění výstava leteckých modelů a fotografií z vylodění spojenců v Normandii.

Návštěvníci si mohou prohlédnout modely pozemní bojové techniky a více než 150 modelů letounů, které operovaly za druhé světové války v Evropě i za mořem.

Dnes v podvečer se v kostele svatého Jana Křtitele uskuteční koncert věnovaný památce amerických letců z bitvy nad Jindřichohradeckem.

V sobotu budou na programu pietní akty a odpoledne letecký den na jindřichohradeckém letišti, kterého se zúčastní také váleční letci.

V neděli budou opět probíhat pietní akty, tentokrát na hřbitovech ve Strmilově a Číměři, kde byli američtí letci po bitvě pochováni.

Oslav se zúčastní kolem 120 významných hostů

Na oslavy přijedou také váleční veteráni, například generál Emil Boček, který létal u 310. stíhací perutě. Výročí si připomene také pilot 311. bombardovací perutě ve výcviku, plukovník Alois Dubec.

Setkání se zúčastnili také plukovník Emil Boček (vpravo), plukovník Alois Dubec a podplukovník Jiří Neliba (vlevo) | Foto: Lucie Hochmanová

Ani parašutista, generál Jaroslav Klemeš a letec 311. bombardovací perutě, plukovník Pavel Vranský zřejmě oslavy nevynechají.

Setkání se zúčastní také vdovy po válečných hrdinech a přijede i celá řada poválečných letců.

Celkem by do Jindřichova Hradce mělo přijet kolem sto dvaceti hostů.

Letecká bitva mezi Američany a Němci

Po sedmé hodině ranní 24. srpna 1944 odstartovalo 399 amerických bombardovacích letounů B17 a B24. Asi polovina z nich zamířila nad Balaton, druhá nad protektorát Čechy a Morava.

Jejich cílem byly chemické rafinerie v Pardubicích nebo Kolíně a pardubické letiště Luftwaffe. Německé letouny se vydaly také nad Balaton, a američtí piloti proto měli dostatek času bombardovat své cíle v Čechách.

Němcům ale brzy došlo, co se stalo. Po natankování zamířili nad protektorát a s Američany se střetli právě nad Jindřichohradeckem. Sestřeleno bylo několik letounů a bitva přinesla oběti na obou stranách.

Lucie Suchánková Hochmanová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme