Děti z brněnského ghetta nacvičují operu Brundibár, poprvé uvedenou v Terezíně
Dvě desítky děti z okolí brněnské ulice Cejl se každý týden scházejí v místní základní škole a spolu s lektory tam nacvičují dětskou operu Brundibár. Ta byla poprvé uvedena před víc než 70 lety v Terezíně v tamním ghettu. A stejně tak se říká dnes i sociálně vyloučené lokalitě v Brně, odkud většina malých zpěváků pochází. I proto se autoři projektu rozhodli operu uvést pod názvem Brundibár z ghetta.
„Čtyři nebo pět z těch dětí mají jakousi reálnou zkušenosti s tím, že zpívali v nějakém souboru. Ale na druhou stranu je to úžasné vidět, že chtějí a že chtějí zkusit něco nového,“ říká lektor Martin Ptáček, který stál na začátku projektu.
Původně se přihlásilo asi 180 dětí ze sociálně vyloučené lokality v Brně. Dnes jich přišlo asi 25, mezi nimi i devítiletá Dina.
Děti z brněnského ghetta nacvičují operu Brundibár. S autory projektu mluvila Tereza Kadrnožková
„Nevím, jak to říct, ale baví mě to. Líbí se mi, protože se zpívá takovým vyšším hlasem,“ prozrazuje.
Děti se nejprve učí rytmus a slova, pak přichází na řadu melodie. Dětská opera Brundibár z pera Hanse Krásy je poměrně náročný kus. Ještě tíživější je pak myšlenka, že ho zpívaly děti v ghettu terezínského koncentračního tábora, upozorňuje organizátorka projektu Kateřina Geislerová.
„Chtěli bychom navázat na myšlenku, že i v dnešní společnosti jsou pořád nějaká ghetta, podobně jako tady tato lokalita, a naší snahou je bourat tady ta ghetta v našich hlavách.“
Brundibár se možná vrátí i do Terezína
S dětmi spolupracují umělci ze všech oborů. Brněnský herec Aleš Slanina zahraje hlavní postavu, zlého flašinetáře Brundibára. Zapojila se ale také režisérka Linda Keprtová nebo operní pěvec Josef Škarka.
Dětská opera bude mít premiéru 5. června v rámci brněnského festivalu Ghettofest. V budoucnu se pak možná dočká i reprízy v místech, kde vznikla, tedy v terezínském ghettu.