Dlouhá cesta k volbám. Z Uhřínova se cestuje do volební místnosti 10 km

Zhruba 10 kilometrů to mají k volbám lidé z Uhřínova v Orlických horách. Vesnice s 90 voliči je místní částí Liberka a právě tam je příslušná volební místnost. Ti, co nemají auto, mají k dispozici v pátek jediný autobusový spoj, který je doveze tam i zpět - najedou ale 72 kilometrů a volba prezidenta jim zabere čtyři hodiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svatého Matouše nad Jedlovou

Kostel svatého Matouše nad Jedlovou | Foto: Václav Žmolík

Do Uhřínova se vydal kolega Jiří Fremuth a zjistil, že zřídit volební místnost přímo v Uhřínově není kvůli špatnému volebnímu zákonu možné.

„Volby vždycky probíhaly v místní části Uhřínov, ale teď jsem se dozvěděl, že tady volby nebudou, a musíme se dopravit do Liberka, kde je náš volební okrsek. Mám terénní auto, takže se tam dopravíme, i kdyby bylo špatné počasí,“ říká soukromý zemědělec Rudolf Poláček, který volit chce - do Liberka pojede s manželkou a synem autem.

„Komplikace to určitě je, protože dřív to bylo tak, že člověk vyšel z domu a za pět minut si došel do volební místnosti. Teď se musíme vypravit a jet dál, hlavně jestli napadne sníh nebo umrzne, bude to těžké. Autobusem by se to dalo v pátek tak za čtyři pět hodin, ale v sobotu to prostředky hromadné dopravy vůbec nejde,“ kroutí hlavou soused Pana Poláčka Bohumír Dragoun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební zákon zkomplikoval lidem z Uhřínova volby, musí jet volit až do Liberka

O možnost volit přímo v Uhřínově přišli místní poprvé loni na podzim, při krajských volbách, říká nezávislý starosta Liberka, pod který Uhřínov patří, Jiří Ungrád.

„Když jsem nastoupil a na podzim byly volby do Královéhradeckého kraje, bavil jsem se v Rychnově na městském úřadě o tom, že se zajede s urnou na Uhřínov a dá se vědět lidem, kdy budou volby. Oni mi tam ale řekli, že takhle to určitě nebude.“

Praktikované řešení vyhovovalo všem, ale odporovalo volebnímu zákonu. Ten totiž dává obcím možnost změnit volební okrsky jen v přesně definovaných případech, a nedostupnost volební místnosti pro část voličů mezi ně nepatří.

„Zdá se mi to jako nešťastné řešení, od roku 1995 obce téměř nemají možnost změnit počet volebních okrsků, které v té době stanovili jako stálé. Podmínky pro změnu jsou tak přísné, že téměř nepřipadají v úvahu,“ říká Alena Židová z městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

Změnu k lepšímu má přinést nový volební zákon, který připravuje ministerstvo vnitra. Pokud to nový zákon umožní, volební místnost se do Uhřínova vrátí.

„Až se bude zase měnit volební zákon, můžeme to připomínkovat. Uděláme anketu, aby bylo znát, že to chce převážná část občanů,“ slibuje starosta Liberka Jiří Ungrád.

Tereza Jelínková, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme