Pod vedením Kateřiny Konečné mají být na kandidátce lidé z KSČM, ČSNS a SD-SN. Zákon ale to, jestli na jedné kandidátce mohou být členové různých stran, neupravuje.
Situace je v současnosti velmi napjatá. Povstalci – Kanakové protestující proti novému volebnímu zákonu – postavili barikády na silnicích vedoucích k hlavnímu městu Nouméa, k nemocnici, k přístavu.
Podle novely zákona by také měli lidé možnost podepisovat petice kandidátů online. Elektronický systém zaručí, že všichni podepsaní skutečně existují. Změny by se mohli uplatnit už ve volbách 2028.
Praha||František Zajíc, ako, eza, ČTK|Zprávy z domova|Sledovali jsme online
Předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO ve svém tříhodinovém projevu shrnul výhrady ke korespondenční volbě. Následovala série dvouminutových faktických poznámek.
Soudce zpravodaj Jan Filip zdůraznil, že už nyní se v praxi registrují jen nižší desítky nejvýraznějších aktérů kampaní, nikoliv běžní podporovatelé jednotlivých stran či kandidátů.
Komplikovanější volby odrazují v USA příslušníky menšin, kteří patří spíše mezi voliče demokratů. Republikáni naopak tvrdí, že při reformách volebních zákonů jde o zabránění podvodům.
Podle České advokátní komory (ČAK) nedosáhlo porušení povinností advokáta takové intenzity, při které se podávají kárné žaloby. V pátek to sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková.
Volební novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu z počátku února. Ten především zrušil dosavadní způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty jako nespravedlivý.
Hnutí ANO by mělo o devět poslanců méně, naopak klub STAN by o tři poslance posílil. To jsou nejvýraznější změny při přepočtu výsledků posledních voleb podle návrhu, na kterém se shodli poslanci.
V říjnových sněmovních volbách se začnou poslanecké mandáty rozdělovat nově. Zákonodárci teď posuzují několik variant. Porovnejte je mezi sebou i se starým klíčem v interaktivní kalkulačce.
Největší diskuse se vede o velikosti volebních obvodů. Hnutí ANO chce jediný obvod, ostatní politické subjekty zastoupené ve sněmovně se, jak se zdá, dohodli na zachování 14 volebních obvodů.
„Je to velice důležitý zákon, vláda by měla mít svůj návrh. Je tam i ten lidovecký, sněmovna bude mít tyto návrhy a o tom se bude diskutovat,“ uvedl premiér Andrej Babiš před odletem na summit V4.
Bartoš je proti Zemanovi optimističtější, že se podaří dohodnout na volebním zákonu. Na schůzce se domluvili poté, co Zeman řekl, že po volbách pověří sestavením vlády nejsilnější stranu, ne koalici.
Loni 28. října se Rychetského ocenění bralo jako hotová věc. Rychetský tehdy uvedl, že si vyznamenání od prezidenta váží i proto, že se jejich názory v poslední době někdy rozcházejí.
Politici se musí dohodnout, jak se budou na podzim vybírat noví poslanci. „Doufám, že výsledkem bude zákon, který vydrží třeba dvacet let,“ říká předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
„Vládním stranám by se zamlouvalo Česko coby jediný volební obvod. Hodně o tom mluví zejména sociální demokraté. Ostatní jsou však proti, proto raději dál počítejme se čtrnácti kraji.“
„Myslím si, že nepochybně je osm měsíců dlouhá doba,“ říká předseda ústavního soudu Pavel Rychetský o zrušené části volebního zákona. Do voleb by podle něj měli poslanci najít řešení.
Ústavní soudci tak učinili s ne zcela opodstatněným předpokladem, že poslanci a senátoři se během necelého půl roku dokážou shodnout na novém znění volebního zákona.
Nález Ústavního soudu o volebním zákonu prý respektuje. Stejně jako někteří odborníci a další politici ale nesouhlasí s načasováním, které může osm měsíců před volbami „vyvolat ústavní krizi”.
Tvrzení Benešové, že soudci mohli mít za své rozhodnutí něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců.
„Jestliže se mění pravidla hry takto těsně před soutěží, tak to v řadě lidí vyvolá pochybnosti a hořkost,“ varoval v pořadu Interview Plus ústavní právník Jan Kudrna.