Energetici bojují se zloději transformátorů

Kvůli touze po penězích zůstávají mnohdy celé vesnice dlouhé hodiny bez proudu. Terčem zlodějů jsou totiž stále častěji transformátory. Kradou z nich nejen měď, ale v poslední době také olej. Po jeho vypuštění transformátor přestane chladit, přehřeje se a zkratuje. Takových případů v poslední době přibývá i ve středních Čechách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transformátor vysokého napětí (ilustrační foto)

Transformátor vysokého napětí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Kvůli zlodějům byli celé dopoledne bez proudu i obyvatelé malé obce Miletín na Kutnohorsku. Místní recidivista se v noci vyšplhal na tamní transformátor. Vzápětí navrtal nádrž, ze které začal odčerpávat olej. Toho, že na elektrickém zařízení není něco v pořádku, si ale v tomto případě všiml dispečer ČEZu, který také zalarmoval polici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Energetici bojují se zloději transformátorů

„Pachatel byl zadržen a bylo mu sděleno obvinění,“ popisuje vedoucí kutnohorské kriminální policie Miroslav Chramosta, který také dodává, že podobných případů zaznamenali detektivové jen na Kutnohorsku v poslední době několik.

„Jde o klasické trafostanice na vysokém napětí, ve kterých je chladicí olej. V nádrži je 250 litrů oleje. Pachatelé vylezou na stožár, vypustí ji a jezdí na to místo nafty,“ popisuje postup zlodějů kriminalista. Kvůli řádění zlodějů sčítají pochopitelně největší škody energetici. Výměna objemného transformátoru není jednoduchá a škoda se klidně může vyšplhat i na půl milionu korun.

Jak vysoká bude v případě středočeského Miletína, to odhaduje mluvčí ČEZu Martin Sobotka: „To se uvidí teprve, až transformátor rozeberou ve zkušebně a zjistí, jak moc je poškozený. Je pravda, že většinou je jeho životnost výrazně snížená. V tomto případě se naštěstí podařilo přijít na pachatele včas, kdy tam ještě nějaký olej zbyl. Škoda je spojená s tím, že se musel transformátor vyměnit, dovést do opravy, plus ekologická škoda vzniklá potřísněním zeminy.“

Zloději ohrožují své i cizí životy

Transformátoroví zloději si navíc nejspíš neuvědomují, že hazardují nejen se svými životy, ale také se zdravím lidí, kteří v dotčené oblasti žijí. „Dva zloději přepojili přívody vysokého napětí přímo na vývody, kudy má jít nízké napětí, a málem zabili lidi v Dražicích na Klatovsku,“ popisuje Sobotka.

Chytit zloděje částí transformátorů není jednoduché. Poslední případy ale ukazují, že díky spolupráci energetiků, kriminalistů a veřejnosti, to je možné. „Ideální je, když nás upozorní veřejnost, že tam někdo navrtává nádrž s olejem, protože si uvědomí, že to znamená ohrožení dodávek elektřiny,“ uzavírá mluvčí ČEZu Martin Sobotka.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme