Hra na harmoniku nebo doprovod na pivo. I tak mohou v Ústí pomáhat nezaměstnaní
Lidé bez práce, kteří chtějí pobírat dávky hmotné nouze déle než půl roku, musí vykonávat veřejné nebo dobrovolnické práce. Většinou mají na výběr jen z nabídky radnic. Nejčastěji jde o úklid ulic. V Ústí nad Labem je ale pro nezaměstnané příležitostí mnohem víc.
Nabídkami pro nezaměstnané se zabývá ústecké Dobrovolnické centrum. Jde o pomoc v domovech důchodců, v ústavech sociální péče nebo dětských domovech.
Jaká je v Ústí nad Labem nabídka dobrovolnických prací, zjišťovala redaktorka ČRo Veronika Kindlová
Dobrovolníci jsou především společníky klientů těchto zařízení. Mohou si s nimi povídat, číst noviny a knížky, pomáhají jim při ručních pracích nebo s nimi chodí ven.
Jeden z dobrovolníků například doprovázel staršího pána, který se špatně pohyboval, na pivo. Jiný zase dochází do domova důchodců, aby seniorům hrál na heligonku.
Ústavy si nezaměstnané pochvalují
Podle zástupců Dobrovolnického centra i ústavů se nezaměstnaní velice osvědčují. Hlásí se totiž většinou lidé, kterým pomoc bližním nedělá problémy, každý z nich navíc projde speciálním kurzem.
Ze zhruba tří desítek nezaměstnaných, kteří se od loňska dobrovolnictví věnují, si dokonce čtyři našli práci právě tam, kde pomáhali. Mohlo by jich být i víc, ale někteří dobrovolnících nemají o práci v sociálních ústavech zájem, protože plat je tam prý nižší než sociální dávky.
V budoucnu by se v Ústí nad Labem škála dobrovolnických prací pro nezaměstnané mohla ještě rozšířit, Zájem o to má jedna z neziskových organizací.