Milevské muzeum se přestěhovalo do bytů panských úředníků
Městské muzeum v Milevsku se 1. června po delší přestávce znovu otevřelo. Rok trvalo jeho stěhování do zrekonstruované budovy bývalé Lesní správy na druhém nádvoří milevského kláštera.
„Budova má uvnitř některé prostory, které budou trochu hůř využitelné. Na druhou stranu je to budova celkem nová, takže za těchto okolností bychom mohli říct, že jsme si polepšili,“ vyjmenovává výhody i nevýhody nového objektu milevského muzea jeho ředitel Vladimír Šindelář.
Budova Lesní správy je po ročním stěhování všech předmětů zaplněná až po střechu. V suterénu a v patrech jsou tradiční expozice o historii milevského regionu od pravěku až do 20. století.
Na půdě je část knižního fondu a vše, co už se do výstavních prostor nevešlo. Návštěvníci se mohou těšit ale i na některé novinky.
„Nikdy jsme třeba trvale nevystavovali milevské kalichy, dole v přízemí zase bude pracoviště malého archeologa, kde mohou děti v pískovišti vyhledávat nejrůznější střepy, které se tu pak budou snažit slepit. Nikdy jsme taky nevystavovali loutky v takhle komplexním podání a neměli jsme ani babiččinu světničku nebo sál zbraní.“
Součástí nového milevského muzea je také výstavní síň, kde budou pravidelně objevovat díla regionálních autorů. První z nich se stane Růžena Rážová Havelková, která tvořila na Orlicku.