Moravská galerie vystavuje obraz Jízda králů, nejslavnější dílo Joži Úprky

Stálá expozice Moravské galerie v Místodržitelském paláci má nový hit. Je jím restaurovaná Jízda králů Joži Úprky, která se do Brna vrátila po 35 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravská galerie Brno

Moravská galerie Brno | Foto: Eva Odstrčilová

Monumentální dílo o rozměrech 172 na 312 centimetrů bylo původně součástí sbírek Moravského zemského muzea, které později přešly do Moravské galerie. Ta je ale zapůjčila Galerii výtvarných umění v Hodoníně.

Zpět se dílo vrátilo teprve před dvěma lety. „Pak se dílo ještě ukázalo v Národní galerii v Praze při příležitosti 150. výročí narození Joži Úprky,“ informuje kurátorka Moravské galerie v Brně Kateřina Svobodová.

„Za léta, kdy se na obraze neprováděly žádné dílčí zákroky, bylo potřeba ho vyčistit a zapravit drobné detaily. Když ho restaurátoři sejmuli z napínacího rámu, zjistili, že plátno je poměrně zteřelé a na okrajích má řadu drobných defektů,“ popisuje Svobodová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S kurátorkou Moravksé galerie v Brně Kateřinou Svobodovou o nově rekonstruovaném obrazu Joži Úprky Jízda králů mluvila Zuzana Kopuletá

Restaurátoři obraz obnovovali zcela novou metodou. Využívali roztoky s velmi nízkou koncentrací účinných látek. Na rozdíl od klasického používání organických rozpouštědel tak minimalizovali nebezpečí narušení originální vrstvy barvy.

Podle Svobodové ale spočívá minus tohoto způsobu v tom, že je třeba nejprve provést důkladný restaurátorský průzkum, který určí, jaké materiály a v jakých koncentracích je možné použít. Navíc je práce časově náročnější.

Galerie návštěvníkům ukazuje dokumentaci, jak restaurování probíhalo, i skicy, které obrazu předcházely.

„Skicy jsou malířsky zajímavé samy o sobě, protože autor bývá při jejím vytváření uvolněnější než při malbě celkového díla. Navíc si myslím, že není tak běžné, aby k jednomu dílu bylo ve sbírce sedm skic, které jsou k jednotlivých detailům,“ vysvětluje Svobodová.

Skicy jsou dokumentem toho, jak malíř postupuje a jak dospěje ke konečném výsledku.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme