Obce těžko shání peníze na fond oprav čističek. Bojí se proto sankcí

Majitelé čističek odpadních vod musejí zřídit speciální fond a pravidelně do něj ukládat peníze. Ty pak použijí na budoucí modernizaci nebo na opravu v případě havárie. Malé obce, které sotva zvládají platit jejich běžný provoz, teď řeší, kde peníze do povinného fondu oprav vezmou. Když čističky budovaly, s těmito náklady totiž nepočítaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod (ilustrační foto)

Čistírna odpadních vod (ilustrační foto) | Foto: Veolia Voda

„Touto malou trubkou, to je nátok veškeré odpadní vody z obce,“ ukazuje starosta Tisové u Vysokého Mýta Vojtěch Eliáš z KDU-ČSL. Nová čistička společně s kanalizací stála přes 40 milionů korun. A právě z této částky se vypočítává, kolik peněz musí obec dát stranou do fondu oprav.

„Do fondy obnovy a oprav by se měla dávat kvóta daná přímo ministerstvem zemědělství, která činí 1,5 až 2 procenta. V našem případě to vychází asi na 650 až 850 tisíc korun ročně, které nedokážeme v žádném případě našetřit,“ upřesňuje Eliáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy, které by mohly mít obce s fondem na čističky, se zajímal redaktor Martin Karlík

Nyní stojí provoz kanalizace ročně 250 tisíc korun. Na stočném se vybere 240 až 250 tisíc. Při rozpočtu 5 milionů korun, obec peníze do fondu oprav nemá. „Je tu určitá obava, zda nebudeme za toto penalizováni.“

Čeperka na Pardubicku fond teprve připravuje. Opatření ale bude znamenat vyšší stočné, které je teď 25 korun za metr krychlový.

„Nebude to skokové, aby to bylo pro občany likvidující. Stočné se zdvihne o korun, o dvě. To je maximum. Zbytek bude opět hradit obec,“ říká starosta obce Jaroslav Bačina z ODS.

Ročně půjde o statisíce korun, které budou v třináctimilionovém rozpočtu Čeperky chybět. Zřízení fondu ale nařizuje zákon.

„Stejně jako ostatní zákonné povinnosti jsou u namátkově vybraných vlastníků ministerstvem kontrolovány průběžně,“ říká Jan Žáček z ministerstva zemědělství. To zatím za neplnění této povinnosti žádné obci sankci neuložilo.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme