Obyvatelé ostravské ulice Přednádraží musejí opustit domy, ve kterých bydlí

Obyvatelé ostravské ulice Přednádraží se dnes musí vystěhovat z domů, ve kterých bydlí. Včera o tom rozhodl stavební úřad. V budovách totiž několik měsíců nefunguje kanalizace a celkově jsou ve špatném stavu. Majitel domů se s městem nedokázal dohodnout, komu nefungující kanalizace patří. Také proto prý nezačal s nutnými opravami. Obyvatelé se teď musejí přestěhovat na ubytovnu, s čímž ale většina z nich nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé lokality se shromažďují - už tady bydlet nemohou, mají se vystěhovat.

Obyvatelé lokality se shromažďují - už tady bydlet nemohou, mají se vystěhovat. | Foto: Silvie Mikulcová

Lidé, kteří v sociálně vyloučené lokalitě zůstávají, se odmítají přestěhovat do soukromých ubytoven, které jim nabídla radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové by bylo nejlepší, kdyby lidé na Přednádraží zůstali

„Na 70 procent to neudělají. Já jsem člověk jako oni. Nemůžou mě a moji rodinu násilím vyvést z bytu a vyhodit na ulici,“ říká jeden z místních.

Lidé do ubytoven nechtějí a požadují od úřadu byty. Podle místostarosty Tomáše Kuřece z ČSSD by je mohli dostat jen někteří.

„Vlastník nemovitosti pan Roztočil sám přiznal, že většina stávajících návštěvníků už mu dávno neplatí nájem. Čili tu bydlí občané z valné části nepřizpůsobení. Platilo mu jen 14 nájemníků. Z těch 14 se už o čtyři staráme, že jim seženeme nikoli ubytovnu, ale kvalitnější bydlení,“ vysvětluje Kuřec.

Podle úředníků mají domy poškozenou nosnou konstrukci, nefunkční komíny i špatné střechy. A protože v nich prosakuje kanalizace, rozvody nejsou bezpečné. Lidé se proto bojí, že přijdou o elektřinu.

Majitel objektů Oldřich Roztočil potvrdil, že on Romy vystěhovávat nebude. Verdikt úředníků očekával, s některými částmi rozhodnutí ale nesouhlasí.

„Mluvit o tom, že je v domě špatná elektroinstalace, a na druhé straně absolutně opomenout to, že bohužel ti lidé jsou takoví, že ani nemají elektřinu, tak myslím, že se to dá řešit tak, že ten dům je prostě bez elektřiny. Když nemají hodiny, proč se mám já trápit s vadnou elektroinstalací,“ krčí rameny Oldřich Roztočil.

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové by bylo nejlepším řešením, aby lidé v domech mohli i nadále zůstat.

„Já si myslím, že ta lokalita má pro ně určité výhody. Je v takovém přírodním prostředí, je tam kolem zeleň a děti si tam mohou hrát, nikoho neruší. To má smysl, aby se ty objekty znovu uvedly do stavu, který je obyvatelný a není hygienicky závadný. Ti lidé by se na tom mohli sami podílet. Tím by byli motivováni, tím by také měli zásluhu na tom, že se lokalita dala do pořádku,“ řekla pro Českou televizi Seitlová.

Michaela Vydrová, Silvie Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme