Rekonstrukce náměstí v Toužimi skončila, část veřejnosti projekt kritizuje

V Toužimi na Karlovarsku si dnes lidé dali malý předvánoční dárek. Právě dnes totiž v centru města slavnostně uvedli do provozu zrekonstruované náměstí. Zatímco jedni mají z výsledků práce stavbařů radost, jiní jsou zklamáni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová dominanta náměstí v Toužimi, socha krále Jiřího z Poděbrad

Nová dominanta náměstí v Toužimi, socha krále Jiřího z Poděbrad | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Déle než rok připomínalo náměstí v Toužimi u Karlových Varů staveniště. Zanedbané prostranství je teď ale úplně jiné.

Přestárlé stromy byly nahrazeny nově zasazenými dřevinami, velká plocha je předlážděna. Na náměstí je jsou nová parkovací místa.

„Rekonstrukce náměstí začala loňského roku 9. srpna, celkové náklady byly 46,2 milionu korun. Navýšení původní částky o 8 milionů bylo vyvoláno vícepracemi, které město požadovalo nad rámec projektu. Vynaložené finanční prostředky nad vysoutěženou cenu se určitě vyplatily,“ říká starosta Alexandr Žák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci náměstí v Toužimi se zajímal Zdeněk Trnka

S výsledkem práce stavbařů je spokojen. Tím spíš, že novou dominantou centra města se stala socha Jiřího z Poděbrad, který v minulosti právě Toužimi udělil městská práva.

„Že není na žádném soklu, je filozofie toho, že jsme chtěli, aby se stal zakladatelem města, tak aby se stal součástí života současného člověka a i proporce sochy je v současných intencích, tak aby to bylo pochopitelné pro všechny,“ vysvětluje autor sochy, akademický sochař Marcel Hron z Rokycan.

Jenže nová podoba centra Toužimi je i terčem kritiky. Odpůrci rekonstrukce upozorňují na to, že stavbaři údajně nešetrně poškodili původní dláždění náměstí, a že tak nenávratně poničili část historického dědictví českého státu. Starosta města Alexandr Žák to odmítá.

„Vše probíhalo pod důsledným dozorem jak archeologické společnosti, tak příslušných orgánů státní památkové péče, a že jsme zbytečně nic nedemolovali, tak jak je tady propagováno některými místními občany.“


Zvětšit mapu

Dlouhodobý kritik rekonstrukce náměstí, historik Jiří Schierl, kontruje. „Všichni se zaštiťují tím, že jsou na tom všechna razítka, všechny instituce s tím souhlasily, to je pravda, ale bohužel realita je taková, jaká je, a je to jenom ukázka toho, jak u nás funguje památková péče a jak kulturní jsou představitelé našeho města.“

Toužimský Rodák Josef Ďuriš je s rekonstrukcí náměstí také nespokojen. Nelíbí se mu třeba to, že centrum Toužimi se nestalo klidovou zónou, ani rozčlenění vydlážděné plochy vysokými obrubníky.

„Viděl jsem více rekonstrukcí náměstí, třeba ve Stříbře, které je historicky cennější než třeba Toužim, ale takovéto nesmyslnosti tam nikde nenajdete.“

Zdeněk Trnka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme