Rudníkem prošla velká voda, teď obec na Trutnovsku ohrožují sesuvy půdy

Rudník na Trutnovsku ohrožují sesuvy půdy. Obcí prošla velká voda předminulou neděli a vyplavila 150 domů. U podmáčených strání teď hrozí, že se dá půda do pohybu. Někde už k sesuvům došlo. Podle geologa je v obci dvacet pět rizikových míst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudník na Trutnovsku - úklid po povodni

Rudník na Trutnovsku - úklid po povodni | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

„Byly dlouhotrvající deště, fakt měsíc v kuse prší, a ta země to není schopná pobrat,“ říká starosta Rudníku Aleš Maloch.

Místa, která jsou sesuvy ohrožená, jezdí prohlížet v autě vypůjčeném z Vrchlabí. Rudnické vozy nejezdí, i ony předminulou neděli skončily pod vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Jiří Fremuth

Pomoc okolí si starosta Maloch chválí. „Nezastaví se u mě telefony s pomocí. Fakt bych chtěl, aby to všichni slyšeli. Ta pomoc, která se k nám dostává, prostě nezná mezí,“ říká.

Jedno ze sesuvy ohrožených míst se nachází v místní části Javorník. Nad kamenným mostem stojí 140 let starý roubený dům. Starosta ukazuje na místo, kde koryto Lučního potoka odneslo kus stráně.

„Zapříčinilo půdní erozi, vzalo to vodovod, elektriku, telefon a chybí zhruba 15 metrů k tomu, aby spadla nemovitost,“ konstatuje starosta.

Dalším z celkem tří staveb, které v Rudníku ohrožují sesuvy, je dům nad potokem, v němž žije Jana Suková s manželem a třemi dětmi. Před devíti dny měli v domě třicet centimetrů vody a bahna. Teď se bojí dalšího deště.

„Hrozilo, že se ten most ucpe, protože to pořád jelo dolů,“ říká. Most prý nyní sledují při každém dešti.

Problematických míst je podle statika a geologa Jana Chaloupského v celé obci dvacet pět.

„Támhle se musely pokácet stromy, které bezprostředně hrozily zřícením na dům. Teď jsem stanovil další oblast, kde se musí vykácet stromy, protože svojí váhou už jsou dneska nakloněné. Takže chceme vykácet stromy, ale nechat kořenový systém, aby to bylo co nejvíce stabilizované,“ vysvětluje Chaloupský.

Nejdůležitější však je, aby přestalo pršet a půda v Krkonoších začala vysychat.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme