Studenti v Třeboni budou stávkovat. Nechtějí, aby školství řídila komunistka

Účast komunistů ve většině krajských vlád stále vyvolává emoce. Například v Jihočeském kraji se lidé bouří proti tomu, aby školství řídila členka KSČM Vítězslava Baborová, která hájí bývalý totalitní režim. Studenti v Třeboni dokonce na čtvrtek svolali stávku a přeruší vyučování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti třeboňského gymnázia svolali 17. listopadu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích shromáždění proti obsazení místa krajské radní pro školství komunistkou Vítězslavou Baborovou

Studenti třeboňského gymnázia svolali 17. listopadu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích shromáždění proti obsazení místa krajské radní pro školství komunistkou Vítězslavou Baborovou | Zdroj: ČTK

Jmenování komunistky do čela resortu školství kritizuje například i české centrum PEN klubu.

„Všiml jsem si, že pan Zimola to obhajuje tím, že komunisti jsou parlamentní strana a že se jim musí dát příležitost. Oni si vzali příležitost v roce 1948 a čtyřicet let ničili dětské duše takovým způsobem, že lidé dodneška neví, čí jsou, protože jim komunističtí profesoři vymývali mozky,“ připomíná bývalý šéf PEN klubu, spisovatel a někdejší komunistický vězeň Jiří Stránský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty proti Vítězslavě Baborové okomentovali bývalý předseda PEN klubu a někdejší komunistický vězeň Jiří Stránský, autor petice a učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha a předseda jihočeského krajského výboru KSČM a poslanec Petr Braný

Podle autora petice, učitele třeboňského gymnázia Martina Rosochy, je přítomnost Baborové v čele resortu školství nepřijatelná a protesty proto budou pokračovat.

„Velmi dobře to řekl Bohuslav Sobotka, který napsal, že komunismus vždycky skončil popravami, totalitou jedné státostrany, státním kapitalismem a nakonec sociálním a hospodářským úpadkem. A to je přesně to, co pro mě paní Baborová svojí ideologií představuje,“ říká Rosocha.

Vadí mu, že se komunisté nikdy fakticky nedistancovali od své minulosti. „Komunisté se nemohou distancovat od své minulosti už jenom z toho důvodu, že kdyby se distancovali, tak by přestali být komunisty,“ míní učitel.

Předseda krajského výboru KSČM a poslanec Petr Braný ale kritiku odmítá a o výměně postů se sociálními demokraty v radě kraje prý neuvažuje. „My jsme pro to, že praxe je kritériem pravdy a ne předpojatosti,“ říká Braný. Protest proti Baborové je podle něj zbytečnou hysterií.

„Zatím nezazněl relevantní důvod, který by řešil, proč nemůžeme tento post obsadit. Chceme ve školách v kraji programově něco dosáhnout a kdo chce, tak se s tím může seznámit,“ vysvětluje Braný.

„Školství je nemocné a potřebuje léčení. Neříkám, že na to máme lék my, na to musí být široká diskuse a Vítězslava Baborová je schopna široké diskuse a není to žádný diktátor,“ uklidňuje poslanec.

Podle protestujících je však překážek pro jmenování Baborové hned několik. „Paní Baborová v jednom z rozhovorů řekla, že lidé si v roce 1989 nepřáli změnu – ona adoruje režim před rokem 1989. A já bych chtěl upozornit, že existuje zákon z roku 1993, který tento režim považuje za nelegitimní, zločinecký a protiprávní. To je důvod, který by měl opravňovat hejtmana Zimolu, aby inicioval odvolání paní Baborové z resortu školství,“ říká autor petice.

Na čtvrtek proto studenti třeboňského gymnázia vyhlásili stávku. „Slibujeme si od toho to nejpodstatnější, že resort školství přestane být v rukou strany, která je extremistická. Slibujeme si od toho, že rozpoutáme diskusi ve společnosti,“ doufá Rosocha.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme