V Řevnicích hrají školáci na bubny, zbavují se tím napětí a učí spolupráci
Základní škola Řevnice začala používat při vyučování originální pomůcky - bubny zvané drumbeny. Děti se na nich učí nejen vnímat rytmus, ale taky spolupracovat a naslouchat ostatním. Zároveň si vybíjejí agresivitu a napětí. Nástroje jsou tak oblíbené, že na ně žáci hrají i o přestávce.
Patnáct bubnů, vyrobených českou firmou z pevného papíru, koupila základní škola v Řevnicích díky grantu. A mají ohromný úspěch, říká učitelka Andrea Venclíková.
„Děti to hrozně baví, protože u toho vlastně zapojí všechno – zpěv, pohyb. Do jakékoliv písničky, lidovky i moderní, hrozně rádi zapojují pohyb,“ popisuje.
Základní škola v Řevnicích zkouší nové metody výuky, do hodin tělocviku i výtvarné a hudební výchovy zahrnuje tak zvané drumbeny
„Často se zapojí i děti, které v běžných hodinách nejsou tolik aktivní. Zapojí se všechny děti a projeví samy sebe,“ dodává Venclíková.
Děti bubny využívají nejen při hudební výchově, ale taky při tělocviku nebo výtvarce, říká asistentka pedagoga Lenka Dvořáková, která prošla speciálním školením na hraní s bubny.
„Agrese může být v dětech třeba z toho, že pořád sedí a musí se soustředit nad knížkou, v tu chvíli buben pomůže k uvolnění této energie. Spolupráce je na tom hodně důležitá, děti si uvědomí jeden druhého, spolu dávají dohromady rytmus. Je to určitě relax,“ vysvětluje Dvořáková.
O nástroje se třídy na prvním stupni dělí, děti si ale bubny pomalovaly barvami a pastelkami tak, jak samy navrhly. Po několika lekcích se už sehrávají a nacvičují různé rytmy.