V Těchobuzi zašly spory mezi obcí a ústavem sociální péče do krajnosti

Krajské státní zastupitelství na Vysočině řeší zcela nevídaný případ z Těchobuze na Pelhřimovsku. Opatrovníkem Ústavu pro mentálně postižené je obec, která vloni v říjnu pověřila opatrovnictvím místostarostku. Ta ale podle vedení ústavu nejedná v zájmu svých svěřenců, ale volá na ně při každém sebemenším nedorozumění policii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Těchobuzi

Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Těchobuzi | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Klient ústavu pro mentálně postižené, 20letý František, čelí trestnímu oznámení kvůli potyčce s kamarádem. Podala ho na něj jeho opatrovnice, tedy člověk, který by měl chránit jeho zájmy. František je z toho hodně zaskočený.

„Ona mi měla správně pomoct a neměla na mě podávat stížnost,“ říká.

Opatrovnice, místostarosta obce Jana Medková popisuje situaci, která předcházela tomu, že zavolala na svého svěřence policii. V průběhu minulého roku to už ale bylo podruhé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Hany Mikulincové o ústavu sociální péče v Těchobuzi ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Na obec se dostavil občan, který požádal o pomoc, protože byl napadený a byl zhroucený. A v této situaci jsem události vyhodnotila jako vážné. Ohlásila jsem záležitost policii,“ říká Jana Medková.

To se nelíbilo ředitelce ústavu Simoně Tomanové, která na místostarostku coby opatrovnici dalších 38 klientů ústavu podala trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství a případ řeší také ombudsman.

Jana Medková říká, že opakovaným voláním polici chtěl upozornit na násilí, které se v ústavu děje a ústav ho podle jejích slov neřeší. S tím ovšem Simona Tomanová nesouhlasí. Podle ní není normální, aby opatrovník volal na své svěřence opakovaně policii na základě neověřených informací.

„Opatrovník je partnerem toho člověka. On nemá žádnou nadřazenou funkci,“ říká Simona Tomanová.

Poté, co chtěl pan František změnit opatrovníka a soud mu dal za pravdu, místostarosta se proti rozhodnutí odvolala a navíc žádala o vyšetření klienta psychiatrem. To František, který se učí na cukráře a v ústavu se rád stará o zvířata, velmi těžce vydýchává.

Vedení ústavu považuje opakovaný postup místostarostky za snahu o zastavení transformace zařízení, díky které budou moci klienti bydlet v domcích na Pelhřimovsku po šesti. Toto tvrzení místostarosta popírá a pan František se do nového už těší.

Eva Presová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme