Slavia remizovala se Slováckem 0:0. Hradec Králové porazil Teplice 1:0, zápas rozhodl v nastavení Spáčil

Fotbalisté pražské Slavie vstoupili do nového ročníku první ligy překvapivou bezbrankovou remízou na stadionu Slovácka. Vicemistrovi a největšímu favoritovi na titul nepomohlo k očekávanému vítězství ani deset reprezentantů z nedávného mistrovství Evropy. Fotbalisté Hradce Králové v závěrečném utkání úvodního kola první ligy udolali doma Teplice 1:0. Jediný gól vstřelil v páté minutě nastavení obránce Karel Spáčil.

Aktualizováno Uherské Hradiště / Hradec Králové (Aktualizováno: 22:55 21. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Zima v hlavičkovém souboji s Riginem Ciciliou

David Zima v hlavičkovém souboji s Riginem Ciciliou | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Trpišovský, který odkoučoval 300. zápas v nejvyšší soutěži, postavil v úvodu sezony do základní sestavy hned šest reprezentantů z Eura - Tomáše Holeše, Tomáše Vlčka, Davida Douděru, Matěje Juráska, Lukáše Provoda a Mojmíra Chytila. Do hry pak naskočili David Zima a po 60 minutách také autor tří gólů z mistrovství v Německu Slovák Ivan Schranz, Petr Ševčík a letní posila Tomáš Chorý.

Celek z Uherského Hradiště navzdory překvapivé remíze v lize se Slavií podvanácté za sebou nezvítězil. Doma v nejvyšší soutěži nevyhrál v posledních osmi utkáních. Pražané v lize poosmé za sebou bodovali.

Opatrný začátek

Duel začal ve velmi opatrném duchu, v němž hrály prim zabezpečené obrany na obou stranách. Mírně aktivnější byli v úvodu domácí, jenže na dostřel branky Antonína Kinského, který zaujal místo mezi tyčemi místo dlouhodobě zraněného Staňka, se nikdo ze Slovácka nedostal.

O mnoho lépe na tom nebyla směrem dopředu ani Slavia. Nákopy hostů do křídelních prostorů se minuly účinkem a ke zdařilé koncovce mělo daleko také několik standardních situací, k čemuž přispěla i kompaktní obrana Slovácka.

Až po 36 minutách ukončil čekání na pořádnou střelu Jurásek, jehož pokus z dvanácti metrů musel gólman Heča s námahou vytáhnout na roh. Závěr půle patřil hostům, ale ani pokusy Zimy, který v před pauzou nahradil zraněného Vlčka, a Provoda v síti neskončily.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce a Pražané se zpočátku před Heču dostávali stále jen poměrně sporadicky. Až po příchodu dalších tří reprezentantů začala slávistická převaha narůstat. V 64. minutě měl po centru na hlavě vedoucí gól kapitán Jan Bořil, jeho pokus však vytáhl Milan Heča na roh. V 72. minutě vypálil Provod z 20 metrů těsně vedle.

Domácí gólman se blýskl i v 79. minutě, kdy vyrazil nebezpečný centr před Chytilem a Chorým. Slovácku se pak dařilo držet míč daleko od Heči a tím eliminovalo tlak Pražanů. Favorit se neprosadil ani v pětiminutovém nastavení a celek z Uherského Hradiště získal teprve druhý bod z posledních dvanácti vzájemných ligových duelů.

Hradec slaví domácí výhru

Zejména v prvním poločase bylo znát, že oba celky spolu hrály za poslední tři měsíce už počtvrté a dobře se znají. Nezáživný průběh narušil pouze po čtvrthodině Abdallah Gning, jehož hlavičku z nadějné pozice domácí brankář Adam Zadražil skryl do rukavic.

Do druhé půle už nenastoupila staronová posila „Votroků“ Adam Vlkanova, který se v létě vrátil do mateřského klubu po dvou letech. Hráč s třemi starty za českou reprezentant se zranil v úvodním dějství po Gningově faulu.

Ani jeho náhradník Matěj Koubek nedokázal změnit ráz zápasu, který se stále odehrával bez gólových šancí ve středu pole. V 70. minutě teplický Jaroslav Harušťák ovládl ve vápně hlavičkový souboj a propadlý míč mohl zblízka poslat do sítě Filip Horský, ve skluzu ho ale netrefil čistě.

Východočeši neinkasovali gól od Teplic popáté za sebou, přestože v nedělním zápase v 90. minutě už hosté slavili poté, co si Filip Čihák srazil do vlastní sítě centr Kevina Zsigmonda. Akci předcházel rohový kop, při kterém Daniel Trubač podklouzl a trefil se do vlastní nohy. Videorozhodčí kuriózní moment dlouho zkoumal a branku nakonec kvůli dvojímu hraní doporučil hlavnímu sudímu neuznat.

„Votroci“ si nevypracovali v ofenzivě takřka nic, přesto nakonec slavili pátou výhru z posledních šesti ligových utkání. V páté minutě nastavení napřáhl Karel Spáčil z 25 metrů a brankář Richard Ludha i kvůli teči Yehora Tsykala nedokázal míč vytěsnit mimo tři tyče. Jednadvacetiletý stoper potvrdil vynikající bilanci v nejvyšší soutěži, v níž dal čtvrtý gól v šestnáctém zápase. Hradec doma porazil Teplice popáté za sebou.

Tabulka fotbalové ligy 2024/2025 (PLATNÉ K 15. 10. 2024)