‚Na žádost prezidenta Trumpa.‘ Minsk propustil opozičního lídra Cichanouského a dalších 13 vězňů
Běloruský opoziční aktivista a bloger Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální síti X jeho manželka a vůdkyně exilové opozice Svjatlana Cichanouská. Z běloruského vězení se spolu s ním dostalo na svobodu dalších 13 politických vězňů, všichni jsou nyní v Litvě, uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.
„Jen těžko lze popsat radost v mém srdci,“ napsala na síti X Cichanouská v příspěvku s videem ze shledání, v němž zároveň poděkovala mimo jiné prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, Keithu Kellogovi, ministerstvu zahraničních věcí USA a evropským partnerům za vynaložené úsilí.
„Ještě jsme neskončili. Za mřížemi zůstává 1150 politických vězňů. Všichni musí být propuštěni,“ dodala Cichanouská.
Bělorusko propustilo včetně Cichanouského 14 politických vězňů. Všichni jsou v bezpečí v Litvě, uvedl v sobotu litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys na síti X. Z běloruského vězení se na svobodu dostalo pět běloruských, tři polští, dva lotyšští, dva japonští, jeden estonský a jeden švédský občan, uvedl mluvčí litevského ministerstva zahraničí. Propuštění zprostředkoval Kellogg, dodal mluvčí.
Podle Lukašenkova mluvčího propustil běloruský vůdce vězně na žádost Donalda Trumpa. „Prezident se rozhodl omilostnit 14 odsouzených. Bylo to na žádost prezidenta Spojených států,“ uvedla Natalija Ejsmontová v rozhovoru s ruskou státní agenturou TASS.
Mezi propuštěnými je i běloruský novinář Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Ihar Karněj, uvedla v sobotu stanice. Vyjádřila vděk Trumpovi, americkému ministrovi zahraničí Marku Rubiovi i litevské vládě.
Karněj byl zadržen v červenci 2023 v Minsku a v březnu 2024 odsouzen ke třem letům vězení za účast v extremistické skupině kvůli svému spojení s Běloruským svazem novinářů. V prosinci 2024 mu byl trest prodloužen o osm měsíců.
Zprávu o propuštění Cichanouského v sobotu přivítal český ministr zahraničí Jan Lipavský. „S velkou radostí jsem přijal zprávu o propuštění manžela Svjatlany Cichanouské. Jejich statečné rodině přeji vše dobré a běloruskému lidu propuštění všech politických vězňů. Česko věří v budoucnost svobodného Běloruska, kde nejsou porušována základní lidská a občanská práva,“ napsal Lipavský na síti X.
Kellog v Minsku
V sobotu se v Minsku s běloruským vůdcem Lukašenkem setkal americký zmocněnec pro Ukrajinu Kellogg, uvedla dříve běloruská státní agentura Belta. Běloruský opoziční list Naša Niva bez dalších podrobností uvedl, že propuštění vězňů bylo možné právě po návštěvě zvláštního vyslance USA Kellogga v Bělorusku.
Cichanouská z exilu: Dva roky nemám o manželovi zprávy. Chybí mi domov. Lukašenko je Putinova loutka
Číst článek
Nyní šestačtyřicetiletý Sjarhej Cichanouski byl v roce 2021 odsouzen na 18 let do vězení za přípravu a organizaci masových nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Bezpečnostní složky ho zatkly v květnu 2020, když se chystal kandidovat v prezidentských volbách proti Lukašenkovi.
Cichanouská, která kandidovala místo svého manžela, skončila ve volbách podle oficiálních údajů na druhém místě. Hlasování podle opozice i západních zemí doprovázely podvody, Cichanouská následující den uprchla do Litvy. Režim od té doby tvrdě potírá opozici a státy EU reagují sankcemi proti režimu v Minsku.