Vedení Českého olympijského výboru se zatím volit nebude, rozhodl soud
Městský soud v Praze zakázal Českému olympijskému výboru (ČOV) uspořádat pondělní volby vedení. Soud v předběžném opatření nařídil ČOV, aby se zdržel rozhodování mimo zasedání pléna. ČTK o tom informoval předseda Autoklubu ČR Jan Šťovíček, který návrh na předběžné opatření podal. Olympijský výbor v reakci uvedl, že rozhodnutí soudu bere na vědomí.
Volby předsedy a dalších členů výkonného výboru ČOV se měly konat 24. května. Volit se mělo parlamentní formou, tedy tajným hlasováním v pražském sídle ČOV. To Šťovíček napadl a soud mu vyhověl.
„Rozhodnutí soudu bereme na vědomí, nicméně než se s ním podrobně seznámíme, nebudeme ho více komentovat,“ uvedl olympijský výbor v oficiálním vyjádření.
„Již podruhé mi dal Městský soud v Praze zapravdu, když předběžným opatřením zakázal konání voleb do Výkonného výboru ČOV pro porušení mého pasivního volebního práva. Jsem rád, že akceptoval i moji argumentaci ve prospěch konání transparentních voleb, kdy s ohledem na současnou epidemickou situaci již není důvod pro distanční volby, jako tomu bylo v únoru,“ napsal ČTK Šťovíček a připomněl například valnou hromadu Českého atletického svazu.
Městský soud zakázal Českému olympijskému výboru uspořádat volby vedení už v únoru. Tehdy vyhověl podnětům Šťovíčka a předsedy Sdružení sportovních svazů ČR Zdeňka Ertla, kteří napadli své vyřazení ze seznamu kandidátů do výkonného výboru.
Vrchní soud v Praze ale po odvolání ČOV označil v dubnu obě předběžná opatření za nezákonná.
„Vyhlásili jsme volbu už v lednu způsobem, který schválilo 70 ze 79 členů pléna. Volby se neuskutečnily kvůli destrukčním krokům některých našich členů. Tyto kroky soud uznal za nezákonné, a proto je logické, že volby dokončíme v původním způsobu, tak jak ho členové schválili,“ řekl v pondělí předseda ČOV Jiří Kejval na setkání s médii.
Český olympijský výbor uspěl s odvoláním u Vrchního soudu, volbě nového vedení nic nebrání
Číst článek
S formátem voleb nesouhlasil ani Filip Neusser, který měl být Kejvalovým protikandidátem. Neusser rovněž požadoval svolání řádného pléna. V pondělí ale po Milanu Hniličkovi převzal post předsedy Národní sportovní agentury a novinářům o den později řekl, že se kandidatury vzdá.
V reakci na verdikt soudu Neusser uvedl, že dlouhodobě upozorňoval na nedemokratičnost voleb.
„Ignorování podnětů ze sportovního prostřední předsedou Jiřím Kejvalem vedlo k opakovanému zrušení voleb pražským soudem a budou se tak další volby muset řešit v době, kdy by se měl ČOV výhradně soustředit na vyslání sportovců na olympiádu,“ uvedl v prohlášení Neusser.
V pondělí to měl být čtvrtý pokus o uspořádání voleb. Loni na podzim ČOV dvakrát chystal klasické plénum, ale ani jednou se kvůli epidemiologické situaci v Česku nemohlo uskutečnit.
Ještě před soudním verdiktem se k chystaným volbám předsedy olympijského výboru vyjádřil také výkonný výbor České unie sportu. „Navržený náhradní způsob voleb je nadbytečný, netransparentní, nedůstojný a bude zpochybňován se všemi důsledky,“ uvedlo vedení ČUS.