Napětí mezi Čínou a NBA pokračuje. ‚Bude nás to stát stovky milionů dolarů,‘ přiznal Silver
Komisionář NBA Adam Silver poprvé přibližně vyčíslil, jaké mohou mít napjaté vztahy s Čínou finanční dopady na nejslavnější basketbalovou soutěž světa. A nejedná se o zanedbatelnou částku. „Pravděpodobně to bude méně, ale ztráta by mohla dosáhnout až do výše 400 milionů dolarů,“ uvedl Silver na tiskové konferenci v Chicagu během víkendového Utkání hvězd.
Na rozdíl od ledního hokeje nebo amerického fotbalu je basketbal globální sport, velmi populární i za hranicemi Spojených států. A Čína představuje pro NBA vůbec největší zahraniční trh.
Žádný trest nepřipadá v úvahu, brání šéf NBA manažera Houstonu, který odstartoval spory s Čínou
Číst článek
„Je to citelné. Naše zápasy se v Číně nevysílají v takové míře jako v minulosti a naši partneři to vidí. Nicméně si nemyslím, že by měla být ohrožena budoucnost NBA v tomto regionu,“ citovaly Silvera zpravodajské servery The Wall Street Journal nebo ESPN.
Vášně mezi oběma stranami v říjnu rozpoutala twitterová zpráva generálního manažera Houstonu Rockets Daryla Moreyho. Ten na sociální síti podpořil protivládní demonstrace v Hongkongu, který patří pod čínskou správu. Funkcionář se později omluvil, byť se ho sám Silver veřejně zastal.
Čínská státní televize CCTV od té doby NBA nevysílá a streamovací služba Tencent nabízí jen omezený počet zápasů, přičemž Houston z nabídky úplně vyškrtla. Rockets se přitom velkou měrou zasloužili o expanzi soutěže na asijský kontinent, když v roce 2002 angažovali hvězdného čínského pivota Jao Minga.
Hlavní téma: koronavirus
Silver ujistil, že podle sledovaných dat i navzdory napětí přetrvává v Číně velký zájem o slavnou zámořskou soutěž. Situace se podle jeho názoru vrátí k normálu, na řešení krize ale i vzhledem k okolnostem netlačí. Nejen v Číně je totiž hlavním tématem posledních týdnů koronavirus.
„Je těžké nyní o čemkoliv jednat, když v zemi řeší vážné problémy se smrtícím virem, který ovlivňuje každodenní život lidí,“ dodal komisionář.
Že NBA nemá ani zdaleka zavřené dveře k čínskému trhu, potvrzuje i plánované červencové soustředění amerického „Dream Teamu“. Favorité olympijského turnaje stráví v Šanghaji týden přes přesunem do dějiště her Tokia.