Vždy jsem hodně fandil Federerovi, na kurtu působil elegantním dojmem, říká tenisový manažer Šavrda
Hostem Pátečního finiše Kateřiny Neumannové byl současný manažer tenisového klubu I. ČLTK Praha Vladislav Šavrda. Jak se mu líbily výkony českých tenistek během letošní sezony? Co si myslí o dopingové kauze Jannika Sinnera? „Sinner mi připomíná v tehdejším čase Petra Kordu. Je šikovný, ale ramínka má jako ženská. Líbí se mi jeho kreativita hry,“ říká Šavrda o aktuální světové jedničce mezi muži. Proč Siniaková tak vyniká ve čtyřhře?
konzistentní
Začněme u žen. Neochvějnou pozici ztratila Polka Iga Swiateková a sezonu zakončuje jako číslo jedna Běloruska Aryna Sabalenková. Jak ty vidíš její pozici?
Iga mi mentálně připadá nedostatečně silná na to, aby podávala tak konzistentní výkony a zajistila si tím stálou pozici světové jedničky. Ona je tenisově nejlepší, výborně se pohybuje, ale její zásadní problém je mentální stránka. Myslím, že tam byly i nesrovnalosti s mentálním trenérem. Díval jsem se na ten zápas v Billie Jean Cupu mezi Českem a Polskem a přišlo mi až neuvěřitelné, když v tom jejím zápase proti Nikole Noskové ani nekomunikovala s kapitánem. Kdykoliv se střídalo, tak kapitán musel vstát a odstoupit od lavičky. Ona vůbec neakceptovala ten vztah mezi hráčkou a kapitánem. Asi z tohoto důvodu není právě na pozici světové jedničky.
Poslechněte si celý rozhovor s tenisovým manažerem Vladislavem Šavrdou v pořadu Páteční finiš
Aryna Sabalenková je obrovsky silový hráčka, ale zapracovala na sobě i atleticky. Ona byla nejkonzistentnější v průběhu celé sezony, že?
Určitě. Ten její tenis se blíží tomu mužskému z hlediska razance, rychlosti podání. Jsou hráčky, které na ni umí a je to třeba Karolína Muchová, která s ní má bilanci dobrou. Je to o tom nepřistoupit na tu strojovou ranařskou hru mužského tenisu, ale měnit rotace a hrát zkrácené míče. To je recept na to, aby nebyla absolutně suverénní.
Bude to v následující sezoně o těchto dvou hráčkách, nebo do hry vstoupí třeba Američanka Coco Gauffová, která vyhrála Turnaj mistryň?
Coco Gauffová ukázala, že pokračuje se zvyšování výkonnosti. Má výborný trenérský tým včetně Gilberta, který patřil ke světové špičce mužského tenisu. Určitě se mi líbí i Číňanka Čeng Čchin-wen, která je poměrně vyšší, atletický a dobře servíruje. I ona může zasáhnout do toho souboje o světovou pětku. Ostatní hráčky jsou o kousek dál. Kdybych jmenoval některou z našich hráček, tak je to Kája Muchová o které se stále tvrdí, že na světovou desítku má. Má pestrost hry, vše, co by to mělo být, kromě toho, že poměrně často musí pauzírovat kvůli zdravotním potížím.
Vláďo, co mužská světová špička? Jannik Sinner, světová jednička, vítěz Turnaje mistrů, ale zároveň hráč s dopingovou kauzou. Vyrovnanost jeho výkonů během sezony byla fenomenální.
Překvapilo mě, jak se naprosto bezchybně vypořádal s tou dopingovou kauzou. Myslel jsem si, že ho to nějak poznamená, zvlášť poté, co do toho vstoupila WADA a zpochybnila rozsudek z Indian Wells. Výkonnostně je opravdu o krok vepředu před ostatními. Byl to takový souboj Jannik Sinner - Carlos Alcaraz, ale najednou je to jinde. Alcarazovi se nepodařilo udržet si formu a konec sezony ho zastihl ve velkém útlumu. Momentálně Sinner vládne naprosto suverénně a nevypadá to, že by ho měl někdo v brzé době ohrozit.
Carlos Alcaraz několikrát Sinnera porazil na velkých turnajích. Kdo se ti víc líbí z pohledu odborníka?
Víc se mi líbí Sinner, protože na něm obdivuji, že to je neosvalený člověk. Malinko mi připomíná Petra Kordu, který je šikovný. Ramínka jak ženská, vůbec není nasvalený, jako třeba Alcaraz. Líbí se mi víc jeho kreativita hry. I podání má na úrovni světové špičky. Alcaraz je pro mě model španělského tenisu, který mě tolik neoslovuje, ačkoliv to vypadalo, že bude on světovou jedničkou a že dokáže zlepšit některé prvky ve hře. Momentálně ale není ani na druhém místě a druhá půlka sezony je pro něj určitě zklamáním.
Sinner věří, že se trestu za doping vyhne. ‚Byl bych velmi překvapený, kdyby to bylo naopak,‘ říká tenista
Číst článek
Jak moc důležité bylo pro Novaka Djokoviče stát se olympijským vítězem?
Byla to pro něj určitě ta definitivní třešnička na dortu jeho kariéry, protože dokázal všechno. Otázkou je, jak dál bude se svojí kariérou nakládat, protože ani vteřinu neváhal, že by končil. Chce se připravit dokonale na příští sezonu s tím, že se určitě bude snažit hrát menší penzum turnajů. Myslím, že do toho ještě promluvit může, ale když vidím hru Sinnera, tak bude muset ještě podržet to, co v sobě měl. Věk ale nestojí, takže to bude mít hrozně těžké, aby to obhájil.
Roger Federer, Novak Djokovič, Rafael Nadal, či Andy Murray. Kdo je pro tebe největším hráčem?
Statistiky nějak hovoří. Pro mě je nejsympatičtější a nejvíce jsem fandil Federerovi. Když on hrál, tak působil přirozeným a krásným dojmem na kurtu. Když člověk seděl blízko u kurtu, tak mi přišlo, že ty jeho údery ani nebyly slyšet. Přišlo mi, že je to neuvěřitelně šikovný, elegantní hráč.
Djokovič dokázal ve statistikách možná ještě víc. Nadal pro mě nikdy nebyl tak atraktivním hráčem, i když vím, co dokázal. Antuka z něj dělala velkého hráče. Andy Murray se mi do té čtveřice vlastně ani nezařadil.
Kája Muchová a Markéta Vondroušová. Ta vyrovnanost světové špičce jim oběma chybí kvůli zdraví. Jaká je současná situace?
Moc potěšitelná není. Obě letos podstoupily složité operace a stálo je to velké množství času. Následná příprava, když dostaly zelenou, tak probíhá zvolna s měkkými míči, pak zvolna, krůček po krůčku. Obě tím byly poznamenané. Kája Muchová je přírodní talent, takže nepotřebuje velká penza tréninku a ani to nemá příliš ráda. Ani není ten typ, co by chtěl trávit čtyři hodiny denně na kurtu. Raději méně tenisového a víc fyzia a kondičky. Její návrat po operaci byl impozantní, protože nikdo to nečekal a dosáhla obrovského úspěchu na US Open. Bohužel už neměla šanci dostat se do Turnaje mistryň, protože tam byla dlouhá pauza a jde o roční umístění na žebříčku. Určitě by tam patřila víc než Daria Kasatkinová a nebo jiné hráčky.
Barbora Krejčíková je hráčka, která vyhrála Wimbledon, ale sezona byla taková zvláštní. V čem ji vidíš jako hráčku na jednu stranu geniální a na druhou stranu schopnou prohrávat s no name hráčkami v prvních kolech turnajů? Čím to je?
To bych strašně rád rozklíčoval. To je úplně neobvyklá záležitost. Ona má výkyvy tak velké, protože někdo řekne, že to je definitivní konec, protože nevyhrála osm turnajů po sobě. Pak přijde Wimbledon, složitý začátek a najednou, jako kdyby se jí v hlavě rozsvítilo a dostala velkou dávku sebevědomí a vyhraje celý turnaj. Po Wimbledonu zase prohry, prohry, dostala se na Turnaj mistryň a tam zase skvělý výkon. Proč to tak je, to je otázka pro ní, ale ta by to asi nechtěla nikomu prozradit, protože je lepší tohle, než když někdo pravidelně prohrává ve čtvrtfinále. Je to sice , vysoká výkonnost, ale chybí tomu ten top. Bára je pro mě naprosto nevyzpytatelná hráčka.
Páteční finiš
Svého hosta zpovídá bývalá běžkyně na lyžích, olympijská vítězka ze ZOH v Turíně 2006, šestinásobná olympijská medailistka a dvojnásobná mistryně světa Kateřina Neumannová. Poslouchejte každý pátek od 10.00 na Radiožurnálu Sport nebo na serveru iROZHLAS.
Mě strašně baví sledovat čtyřhru Kateřiny Siniakové. S kýmkoliv nastoupí, tak atakuje výhry na grandslamech. Kde se deblové umění může hráčka naučit?
Je to jedna z mála hráček, která hraje solidně singla a najednou světová jednička v deblu. Začalo to v kombinaci s Bárou Krejčíkovou, ale vlastně koho vezme k sobě, tak to funguje zase perfektně. Je tam teda jedna záhada a to je Billie Jean Cup. Četl jsem jednu statistiku, kdy ona má na svém kontě všechna vítězství na grandslamech, olympiády a všechno, ale na Billie Jean Cupu má v deblech negativní bilanci.
Přesto ale nikdy neodmítne hrát...
Ano, ona je ohromná. Někdo řekl, že je jako robocop. Hraje obrovské množství zápasů, asi 180 zápasů za rok. Hraje singla, debla a když je mix, tak taky. To je neuvěřitelné v porovnání s hráčkami, kterým to nevydrží zdraví. Proto je tak pro tým cenná a i pro to, že má ráda kolektivní pojetí soutěže.
Dlouho jsme mluvili o tom, že kluci výkonnostně zaostávají za holkama. Najednou tu jsou ale hráči jako Jakub Menšík, Jiří Lehečka a Tomáš Macháč, co patří do světové padesátky. Kde se najednou vzala takto silná generace?
Je to celkem přirozený vývoj v mnoha tenisových velmocích. Po odstoupení špičkových hráčů Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka byl určitý propad. Viděl jsem ale tyhle kluky hrát v době covidu a Český tenisový svaz pořádal různé akce, aby hráli. Když jsem je viděl, říkal jsem si, že je to budoucnost českého tenisu. Za rok 2024 je to ta nejlepší zpráva pro český tenis. Dál tam jsou ještě Vít Kopřiva a dobrý deblista Adam Pavlásek, ale to už je jiná kategorie. Tihle tři kluci mají našlápnuto do světové dvacítky. Mě osobně se nejvíc líbí asi Menšík, protože je nejmladší a je to neskutečná tenisová postava, somatotyp. Ten skutečně může v další sezoně někoho překvapit. Všichni ti tři kluci ale mohou jen překvapit.
Muchová porazila světovou dvojku Sabalenkovou a v Pekingu si zahraje semifinále
Číst článek
Je těžší vychovat tenistu a nebo to s holkama lépe umíme?
V ostatních sportech je větší konkurence, jako je fotbal, hokej a pro ty, co nemají tolik peněž, tak je florbal. Když bych za pár let někam posílal vnučku a někdo mi řekl krasobruslení a nebo gymnastika, tak řeknu, že v žádném případě. Tenis a vzory lákají víc. Máme ty wimbledonské vítězky jako jsou Petra Kvitová, Markétu Vondroušovou, Báru Krejčíkovovu. Vzory prostě táhnou. Ženský tenis ale nemá tak velkou konkurenci, jako ten mužský.
Švédsko mělo kdysi v top 20 sedm hráčů a dnes tam nemají vůbec nikoho. Dnes tam mají dva kluky, co jsou mimochodem tmavé pleti a mají švédské občanství, tak se pohybují za světovou stovkou. To je úplně přirozený vývoj, že se neurodí. Nám se konečně urodilo.
Na Štvanici jste zažili dopingovou kauzu Nikoly Bartůňkové. Jak jste to prožívali? Nikola u vás vyrůstala od dětských let.
Prožívali jsme to negativně, ale ve srovnání s rodinou to byla procházka růžovým sadem. Oni od té první pozitivní kontroly, přes tu dobu, než se čekalo na vynesení trestu, tak museli absolvovat obrovské množství testů, vyšetřování z čeho to mohlo vycházet. Jaké měla potravinové doplňky, jak byla z hlediska fyzioterapie ošetřována, jezdili do ciziny a zkoumali genetické záležitosti. Pak se podařilo zjistit, že jsou určité výživové doplňky, kde se stopové množství té látky vyskytlo. Proto taky dopingová komise dala půlroční trest, že tam to množství bylo a že si to nemohli ohlídat. Tím, že to byl jen výživový doplněk, tak proto byl trest takový, jinak jí hrozily čtyři roky.
Stálo to obrovské množství peněz, úsilí celou rodinu. Jediné, co nechápu, proč hráč nesmí ani dál trénovat. Chápu, že dostane stopku na zápasy, ale nechápu, proč hráče odsoudí sedět doma na křesle. Opravdu je to pod přísným trestem, takže ona nesměla ani hrát sparing s hráčem, který je registrován na svazu a ani s trenérem. To mi vždycky přišlo hloupé rozhodnutí. Člověka to odsuzuje aniž je vynesen rozsudek a kromě toho, že si může jít zaběhat do parku, tak nemůže svůj sport provozovat.
Jak vnímáš pozici týmových soutěží v českém tenise a jejich výsledky?
Byli jsme zvyklí na úžasné vítězství obou týmů. Bylo tam několik vítězství v Davis Cupu a Fed Cupu. Bylo vyčítáno Jaroslavu Navrátilovi, který byl zbrklým způsobem odvolán, že vzal jen čtyři hráče, místo pěti. Myslím, že by se na výsledku nic moc nezměnilo, a to nechci snižovat Kopřivu, který by byl pátým hráčem. Už jen to, že před tím hráli ve čtyřech a nikdo to nekomentoval, tak teď to bylo použito proti němu.
Co se týče Billie Jean Cupu, tak tam byla strašná smůla, že nehrály naše tři nejlepší hráčky. Vyhrát to ale mohly, protože Linda Nosková měla na odvrácení mečbolu a tie break ve 3. setu nahraný míč, který tedy hodně pokazila.
Žebříčku tenistek vládne Sabalenková, Krejčíková se vešla do elitní desítky. Mezi muži je nejlepší Sinner
Číst článek
Vláďo, sám hraješ tenis celý život. Jak se na Štvanici potkáváte často na kurtu?
Málo už. Stačí mi ale, když si jdeme zahrát debla, protože už nemám na to, abych hrál dvě hodiny singla. Potkáváme se s Pavlem Huťkou a s některými, co před 40 až 50 lety hráli. Už to má špatnou úroveň, ale dělá nám to radost, že pak si na pivku říkáme, zaplaťpánbůh, že jsme se ještě donutili jít hrát.
Co tito bývalí skvělí hráči, co byli dříve ve špičce, mohou předat mladým hráčům?
Jirka Hřebec hraje dál v pozici klubového trenéra a stojí na kurtu pět hodin denně. Má na starost několik mladých hráčů, kluky, děvčata. To předávání zkušeností je napřímo. Ten, kdo to průběžně sleduje, tak dokáže sdělit hráčům to, co je zapotřebí. Jirka Hřebec je typ trenéra, který neuvěřitelně umí udělat dobrou atmosféru na tréninku. Kontakt s hráčem a chemie mezi trenérem a hráčem, či hráčkou je velmi důležitá.
Honza Kodeš předává zkušenosti spíše v teoretické oblasti. Inklinuje spíš k tomu si popovídat s Kájou Muchovou nebo Markétou Vondroušovou, než jít se dívat na tenis mladých juniorů. Na Štvanici funguje každý den a debaty se samozřejmě vedou o tenisu.
Když se jako tenisové legendy díváte společně na zápasy českých hráčů, tak jak to komentujete? Nebo to raději sledujete sami doma v klidu?
Já se radši dívám v partě, je to zajímavější. Obrovské zážitky jsme měli, když jsme se dívali na Káju Muchovou na Štvanici, nebo Markétu Vondroušovou, které hrály grandslamová finále a přijde plná restaurace, tak to hodně komentujeme. Někdy i kriticky. Dohadujeme se i nad tím, jestli kontakt mezi hráčem a trenérem funguje tak, aby trenér vůbec hráči sdělil, že je tam něco, co nedělá dobře. Je to prostě náš život. Tenis je náš život.
Na co se těšíš v tenisové sezoně, která začně na začátku roku v Austrálii?
Těším se na to, že budou naše dvě štvanické hvězdy zdravé a v plné síle. Pak taky na to, jak budou pokračovat ti tři kluci, protože mužský tenis je požitek a doufám, že budu sledovat zápasy v závěrečných kolech turnajů. To by pro mě byla ta největší odměna.