Anglické přestupové okno se zavřelo. Sissoko pláchl Evertonu, Luiz je zpátky v Chelsea

Fotbalové kluby anglické Premier League v létě utratily za nové posily přes miliardu liber, tedy v přepočtu více než 32 milionů korun. Potvrdilo se, že díky lukrativní smlouvě o prodeji televizních práv budou týmy ochotné si za hráče připlatit. Poslední hodiny přestupního období přinesly některé dramatické a nečekané okamžiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Moussa Sissoko

Fotbalista Moussa Sissoko | Zdroj: Reuters

Je tradicí, že přední britské televize v závěru transferových období zařazují do svého vysílání či na weby speciální relace, v nichž monitorují fotbalové přestupy i „šeptandy“.

Zábavu na celý den si fanoušci v Anglii užívají, čekají ale především na hotové a oficiálně stvrzené přesuny. Ve středu si nehty kousali příznivci Evertonu a Tottenhamu. Jejich oblíbené kluby totiž svedly boj o francouzského reprezentačního záložníka Moussu Sissoka.

Nejprve měl navrch londýnský klub. Pak začaly přicházet zprávy o tom, že se Everton dohodl s tehdejším zaměstnavatelem sedmadvacetiletého hráče Newcastlem na přestupové částce.

Klub z Liverpoolu poslal pro Sissoka soukromý tryskáč, aby fotbalistu dopravil na zdravotní prohlídku. Jenže Francouz se nedostavil na letiště a přestal brát telefony. V Evertonu pak mohli jen rozčileně sledovat, jak Sissoko podepisuje pětiletou smlouvu s Tottenhamem.

Paradoxem přitom je, že ještě zkraje června rodák z Le Blanc-Mesnil pro Foot Mercato prohlašoval, že chce přestoupit do Arsenalu, týmu odvěkého rivala Spurs.

Luiz se vrátil na Stamford Bridge

Fanoušci Chelsea se před dvěma lety rozloučili se stoperem Davidem Luizem, který tehdy zamířil za 50 milionů liber do francouzského Paris Saint-Germain.

A ve středu se bez jakéhokoli varování brazilský reprezentant na londýnský stadion Stamford Bridge vrátil. Přestupová částka? „Jen“ 34 milionů.

Kromě něj nový kouč Blues Antonio Conte oživil svůj výběr také o brankáře Eduarda z Dinama Záhřeb, obránce Marcose Alonsa z Fiorentiny, vítěze loňského ročníku Premier League N'Gola Kantého z Leicesteru a útočníka Michyho Batshuayie z francouzské Marseille.

Libry znovu tekly proudem

Patnáct milionů liber. Taková částka stačila před dvaceti lety na to, aby Newcastle udělal z legendárního anglického útočníka Alana Shearera nejdražšího fotbalistu všech dob. Po Euru 1996 ho vykupoval z Blackburnu.

Transferová suma byla sedm a půl krát nižší, než jakou může Manchester United po uplatnění veškerých bonusů vyplatit italskému Juventusu za Paula Pogbu.

Cena francouzského defenzivního záložníka se totiž může vyšplhat až ke 113,5 milionům liber. Dosud nejdražšími hráči byli dosud Gareth Bale a Cristiano Ronaldo. Z Premier League odcházeli do španělského Realu Madrid za 89,3 milionu, respektive 85,3 milionu liber.

Výše Pogbova přestupu se ale v moři milionů prakticky ztratí. Celkem totiž kluby nejvyšší anglické soutěže za posily v létě vydaly přes jednu miliardu liber a hravě překonaly dosavadní rekord z loňska, který činil 870 milionů liber.

Velká jména šla pomáhat menším klubům

Nebývale rušno bylo i na poli hostování. Manchester City se dočasně zbavil tří hvězd. Brankář Joe Hart odešel do italského Turína, záložník Samir Nasri do španělské Sevilly a bývalý sparťan Wilfried Bony do anglického Stoke City.

Nejvíc se však v médiích probíralo hostování anglického reprezentanta Jacka Wilsherea. Čtyřiadvacetiletý středopolař pohrdl nabídkami z Itálie od AC Milán a AS Řím i londýnského Crystal Palace a nakonec zakotvil v Bournemouthu.

Fanoušci okamžitě začali spekulovat, že Kanonýři pustili Wilsherea do týmu teprve osmatřicetiletého kouče Eddieho Howea záměrně, protože Arsenal má prý mladého manažera v hledáčku coby nástupce Arsena Wengera.

Jiří Hošek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme