Spor fotbalových odborů: Pešír založil novou organizaci, podle Haindlové není nezávislá
Hráčská asociace je něco jako odbory pro fotbalisty. Profesionálům i amatérům pomáhají, když kluby neplatí, řeší problémy s vyvázáním ze smlouvy v zahraničí nebo pořádají kempy pro hráče bez angažmá. Ve světě je to běžné, u nás funguje 6 let Česká asociace fotbalových hráčů. Jenže nově se objevila další organizace, která jí chce konkurovat. A to se neobešlo beze sporů.
„To, že tu už nějaká asociace existuje, je pro nás velkou motivací. Náš vznik plyne z toho, že si myslíme, že z jejich strany není služba hráčům stoprocentní,“ říká Tomáš Pešír, který stojí v čele nově založené Hráčské fotbalové unie.
Bývalý hráč Mladé Boleslavi nebo Slavie do projektu vložil vlastní peníze a už plánuje první úkoly.
„Zatím jsem všechno financoval já a jsem připraven v tom pokračovat ještě nějaký čas. Ale musíme sehnat partnery a myslím, že se to podaří. Klíčové pro nás bude vytvořit si silnou členskou základnu, budeme klást důraz i na zrušení arbitrážní komise,“ plánuje.
Mimo to chce Pešír zastupovat hráče v právních sporech nebo se angažovat v charitě. Podle něj totiž dosud jediná Česká asociace fotbalových hráčů pod vedením advokátky Markéty Haindlové nefunguje.
Stejné sídlo jako FAČR
„Určitě je spousta věcí, které zlepšit jdou a snažíme se o to. Na druhou stranu v českém fotbalovém prostředí je to velice těžká práce,“ reaguje Haindlová.
Za nově založenou unií Tomáše Pešíra vidí právě FAČR. „Nově vzniklá asociace má stejnou adresu, jako je sídlo FAČRu, to odporuje základním principům hráčských asociací. Ty mají být zcela nezávislé na fotbalových svazech.“
To Pešír, který zároveň působí jako vedoucí reprezentačního A-týmu žen, odmítá a Haindlové vyčítá, že současná hráčská asociace řeší problémy zbytečnými spory.
Napětí mezi oběma stranami ještě podtrhuje dřívější působení Pešíra v organizaci Haindlové. „Bylo to velmi krátké působení. Viděl jsem tam věci, se kterými jsem nesouhlasil. Beru to jako životní zkušenost a jednu z chyb, kterou jsem v životě udělal. Dokážu jí přiznat,“ říká Pešír.
„Když řeknu, že od nás byl odejit, mluví to za vše. Chvíli u nás pracoval, nicméně jsme se nerozešli úplně v dobrém,“ kontruje Haindlová.
Mezi oběma subjekty tedy začne konkurenční boj. Česká asociace fotbalových hráčů má v tuto chvíli přes tisíc tři sta členů. „Máme velkou většinu profesionálních i amatérských fotbalistů. Ale jestli druhá asociace nabídne lepší služby a projekty, je na hráčích, aby zhodnotili, které členství pro ně má větší význam,“ uzavírá Markéta Haindlová, předsedkyně jedné ze dvou „odborových“ organizací českých fotbalistů.