Způsobuje hlavičkování demenci? Vědci zkoumali pět fotbalistů, u všech propukl Alzheimer
Dlouhodobé hlavičkování a srážky s hráči můžou u fotbalistů vést k poškození mozku a vzniku demence. Přímou souvislost ale britští vědci v nové studii nepotvrdili. Dcera bývalého anglického reprezentanta, který zemřel v 59 letech, tvrdí, že se problém úmyslně podceňuje.
Odborníci z University College London a cardiffské univerzity zkoumali mozky pěti profesionálních fotbalistů a jednoho amatérského hráče. Dotyční hráli fotbal v průměru 26 let a u všech propukla Alzheimerova choroba, když dovršili 60 let věku.
U čtyř z nich se přitom prokázaly znaky chronické traumatické encefalopatie, degenerativního onemocnění častého třeba u boxerů, kdy člověk trpí následkem opakovaných nárazů do hlavy.
Vědci ale současně varují před unáhlenými závěry. Upozorňují na omezený rozsah studie, podle nich se neprokázala jasná spojitost mezi dlouhodobým hraním fotbalu, tedy i hlavičkováním, a vznikem demence.
Profesor Huw Morris ale přiznává, že se poprvé u skupiny fotbalistů našly důkazy, že během aktivní kariéry utrpěli zranění hlavy, což zřejmě mělo vliv na vznik demence. Vědci dále upozorňují, že nezkoumali rizika hlavičkování u dětí.
Rodina jednoho ze zesnulých anglických fotbalistů, Jeffa Astlea, má pocit, že se v kolébce fotbalu problém bagatelizuje. Když bývalý útočník WBA a anglické reprezentace v roce 2002 zemřel, z lékařské zprávy vyplynulo, že „k mozkovému traumatu přispělo dlouhodobé hlavičkování těžkých kožených míčů.“
Problémy má polovina anglických mistrů světa
Útočník byl přitom až do 55 let, kdy mu lékaři diagnostikovali počínající demenci, ve špičkové kondici. Jeho dcera Dawn BBC řekla, že se příčinu otcovy smrti pokusila Fotbalová asociace zamést pod koberec.
„Důkazy byly jasné a my si vždy mysleli, že tatínek přece nemohl být jediný. Od té doby mě kontaktovaly rodiny stovek fotbalistů, kteří buď zemřeli na degenerativní onemocnění mozku, nebo jím trpí,“ říká dcera bývalého fotbalisty.
Jako příklady uvádí fotbalové legendy Nobbyho Stilese, Martina Peterse nebo Raye Wilsona. „Ti všichni trpí demencí a k tomu má ještě Jack Charlton trpí výpadky paměti. To máte skoro polovinu sestavy mistrů světa z roku 1966.“
Podle vdovy po Jeffu Astleovi je ostudou, že Fotbalová asociace ani hráčská asociace nic nepodnikly s cílem zvýšit povědomí o tomto druhu rizika. Rodina založila nadaci, která má financovat další výzkum potvrzení mozku u fotbalistů.