Cvičení s dechem, meditace či hudební terapie. I v těchto dovednostech bojují plavci na MS

Jak se zbavit nervozity a jak se soustředit na hodinu „H"? Tak i toto otázky se na pomalu končícím světovém šampionátu kladou ti nejlepší plavci světa. Pomoc někteří z nich hledají v mentálním tréninku, který povyšuje sportovní výkonnost kvalitního plavce na skutečného mistra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České reprezentantky v sychronizovaném plavání Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová

České reprezentantky v sychronizovaném plavání Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová | Foto: Michal Jurman

Vzorným příkladem poctivé mentální přípravy není nikdo jiný než Američan Michael Phelps, který využívá hned několika technik jak dosáhnou maximální duševní připravenosti na závod. Rodák z Baltimoru je například pověstný svými sluchátky na uších.

Hudební terapii používá ať už k odvedení pozornosti od závodu nebo naopak k nabuzení do něj. Že totiž může nervozita svazovat i velké matadory potvrzují slova české plavkyně Petry Chocové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavci kromě fyzického tréninku potřebují i ten mentální

„Jsem byla hrozně nervózní před startem na padesátce. Nevím proč, ale bylo mi z toho úplně špatně,“ popisuje pocity plavců před startem na MS jedna z nejzkušenějších českých reprezentantek Petra Chocová, která už má mnohé odplaváno a nervozita s ní jinak rozhodně necloumá.

Zbavit se právě nervozity, ze které pramení i technické chyby, je přitom pro plavce jedním z hlavních předstartovních úkolů

„Já jsem psychouš, takže se ve mně všechno kumuluje a pak do mě stačí píchnout a já vyletím jako balónek. Ale snažím se to skrýt například za vtípky,“ nabízí jednoduchý recept jak se zbavit nervozity další z českých semifinalistek na MS Barbora Závadová. Schovávat se za vtípky ale nelze do nekonečna a vědoma si toho je i Závadová.

„Hodně přemýšlím, že od září, od nové sezony, začnu na těch ostatních věcech, jako je výživa a psycholog pracovat víc. To jsou totiž další faktory, které mohou ovlivnit výkon,“ plánuje si Závadová podzimní program, který bude možná zahrnovat i tradiční Phelpsova dechová cvičení, ve kterých pracuje americký plavec speciálními technikami s dechem nejen v bazénu ale i při chůzi či vleže na hotelovém pokoji.

Mentální přípravou, která je dnes naprosto běžnou praxí všech vrcholových sportovců si přitom prošla už i jiná česká reprezentantka Simona Baumrtová.

„Vyhledali jsme velice zkušeného psychologa. Simona je už mnohem vyrovnanější a v podstatě ty velký závody si myslím, dopadnou velice dobře,“ popisuje otec Simony Baumrtové Tomáš Baumrt, že plavání je dnes opravdovou vědou hledící na sebemenší detail a že pohled na světelnou tabuli výsledkových časů není v plavání rozhodně pouze jen přepočtem hodin strávených tréninkem v bazénu.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme