Dánsko a Itálie se skoro na měsíc přebarví na růžovou. Začíná Giro d'Italia

Itálie se na necelý měsíc utopí. A sice v růžové barvě. Pokud jste toho nebyli svědky v některém z minulých ročníků cyklistického Giro d'Italia, neuvěříte tomu. Ale pořadatelé jsou skutečně ve spolupráci s fanoušky schopni celou italskou "botu" přebarvit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kreuziger v bílém dresu pro nejlepšího mladíka po 19. etapě Gira

Roman Kreuziger v bílém dresu pro nejlepšího mladíka po 19. etapě Gira | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Těžké kopce, tři týdny dřiny, jeden vítěz. To by se dalo říci o každém ze závodů velké trojky Giru, Tour i Vueltě. Pořadatelé všech tří se snaží co nejvíce odlišit a těm italským v tom pomáhá i ukřičená a přeslazená růžová barva. Jako identifikační znak ale působí dokonale.

Giro se tak zbarvilo podle růžových stránek zakladatelského deníku Gazzetta dello Sport. Nemusíte mít růžové brýle, ale v té barvě uvidíte skoro všechno. Přitom by klidně mohl mít závod krásnou jarní světle zelenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžová barva a nejhezčí příroda. To je Giro d'Italia

„Co se týče přírody, tak je Giro nejhezčí cyklistický závod,“ říká bývalý cyklista René Andrle. A je fakt, že jarní Dolomity dostanou diváky na úplně jinou úroveň, na jakýsi obláček pohody. Pokud tedy nepojednou na Giro pracovně, ať už jako novináři, členové doprovodného týmu nebo dokonce cyklisté.

Nejrychleji ušlapal loňské Giro Španěl Alberto Contador. Sám sebe díky tomu v Miláně přemaloval do růžové. A i když jel v jakési podmínce a hrozilo mu, že za předloňský dopingový nález z Tour může přijít i triumf z Francie i Itálie, neměl černé myšlenky.

„Svědomí mám naprosto čisté, podle mě mi to vítězství nikdo nemůže vzít. Absolutně nikdo,“ mýlil se Alberto Contador. Letos v únoru ho Sportovní arbitrážní soud potrestal a titul z Gira mu sebral. Jedničku tak bude mít na zítřejším startu v dánském Herningu Ital Michele Scarponi. Sám dříve zapletený do jiného skandálu s názvem Operación Puerto.

Na Giru se občas někdo šetří, na Tour se to nestává

Začátek v Dánsku není zase až tak netypický, naopak. Naprosto zapadá do snahy italských pořadatelů, kteří se snaží být výjimeční i tím, že často plánují první etapu do místa hodně vzdáleného od vlastních hranic.

Kousek od nich, v Dolomitech, se pak v závěrečných etapách obvykle rozhoduje o celkovém vítězi. Letos to bude na Passo delle Stelvio, kde mohou mít někteří slabší cyklisté výrazné problémy.

„Stále sem nejezdí top cyklisté. Na Tour jsou všichni dobří. Tady je vždycky někdo, kdo se na něco šetří nebo na něco připravuje. Na Tour se nestane, aby někdo váhal a oni ho tam dali,“ říká Andrle. To ale samozřejmě neplatí o lídrech stájí. Ti musejí být v top formě, jinak nemají šanci uspět nikdy a nikde. René Andrle to myslel tak, že ne všichni členové týmu na tom jsou na prvním velkém etapáku sezony úplně optimálně.

A kdo tedy letos patří mezi favority? Italové Basso a Scarponi, Lucemburčan Frank Schleck, Francouz Gadret, Venezuelan Rujano nebo třeba Španěl Rodriguez. A Roman Kreuziger by moc rád vylepšil své loňské šesté místo z loňského Gira.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme