Dopingové laboratoře budou vždy napřed, říká český odborník v Londýně

První dopingové hříšníky už na londýnské olympiádě odhalili, na případnou „velkou rybu“ se ale teprve čeká. Bojovníci proti nepovoleným látkám ve sportu tvrdí, že jsou na tom tak dobře jako nikdy předtím. Antidopingová laboratoř připomíná nedobytnou pevnost, a tak se londýnský zpravodaj Radiožurnálu s českým odborníkem, který v ní pracuje, musel sejít jinde.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Chundela

Zdeněk Chundela | Foto: Jiří Hošek

„Ti, co chtějí podvádět, budou vždycky o krok napřed, protože antidopingová laboratoř musí vyvinout nějakou detekční metodu,“ nezačíná Zdeněk Chundela naše povídání zrovna optimisticky.

Jedním dechem ale dodává: V poslední době jsme náskok dopingových laboratoří podstatně snížili.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českým odborníkem na boj proti dopingu mluvil v Londýne zpravodaj Jiří Hošek

„WADA v tomto odvádí dobrý kus práce, že kontaktuje farmaceutické firmy v průběhu klinických studií léčiv a odhaluje potenciální látky, které by mohly v budoucnu, až budou uvedeny na trh, být dopingovými látkami,“ říká český odborník.

Právě chválená Světová antidopingová agentura WADA se spolu s organizátory londýnské olympiády zaklíná, že jí neunikne ani myš. Myšleno nadopovaná…

„Můj vzkaz sportovcům je asi tento: Pokud chcete porušit jistou morální hranici, podvádět, brát zakázané látky, pak je velmi vysoká šance, že vás přistihnou. Tak si to rozmyslete,“ uvedl na dotaz Českého rozhlasu předseda organizačního výboru her Sebastian Coe.

„Rozšířil se také enormně záběr antidopingových laboratoří. To znamená, že to není už jen klasický doping, jako jsou stimulanty a anabolické steroidy, ale jsou to teď i peptidové hormony, velmi známé EPO, růstový hormon, spolehlivá metoda vyvinutá od dob olympiády v Aténách,“ doplňuje Zdeněk Chundela.

Boj proti dopingu je pro něj rodinnou diagnózou, protože se stejné problematice věnovali i oba rodiče. Po uzavření pražské antidopingové laboratoře teď pracuje ve východoněmecké Kreische. Během letní olympiády pomáhá na elitním a ostře střeženém pracovišti severně od Londýna.

„Někde na sportovišti je vzorek odebrán, bezpečnostní službou je dopraven do laboratoře v Harlowě,“ popisuje Chundela.

Slavný americký trenér zpochybnil vítězství mladé Číňanky na dlouhé polohovce

Číst článek

Laboratoř je schopná objevit 240 zakázaných látek, na 150 pracovníků laboratoře pracuje ve třech směnách nonstop. Během her jim rukama projde 6250 vzorků, což je o 1500 víc než při olympiádě v Pekingu.

Zdeněk Chundela není zastáncem drakonických trestů, ale připomíná, jak tvrdý postup francouzské a italské prokuratury pomohl očistit třeba cyklistiku.

„To, co se propírá v médiích, Armstrong a podobně, to jsou vlastně případy z minulosti. Neříkám, že cyklistika je čistá, to si nemůže myslet nikdo. Pravděpodobně odvětví, jako jsou atletika, cyklistika a jiné, kde se točí velké peníze, nebudou nikdy úplně čistá.“

Na téma doping si do konce her ještě určitě užijeme. Vždyť slovutný americký trenér nepřímo nařkl z nekalých praktik čínskou vítězku na dlouhé polohovce. Když v šestnácti letech zaplavete poslední padesátku rychleji než Američan Ryan Lochte, tak to prostě podezřelé je.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme