Trenér dálkových plavců Vítek je po úvodním dni MS v Barceloně spokojený
Kvalifikací synchronizovaných plavkyň a také závodem mužů a žen na 5 kilometrů byl dnes v Barceloně zahájen program letošního mistrovství světa v plavání. Zasáhlo do něj hned pět českých zástupců, tři z nich ve zmíněném pětikilometrovém závodě.
Český plavec Jan Pošmourný obsadil 21. příčku, Ján Kútnik skončil 32. Reprezentační trenér Rostislav Vítek byl s výsledky svých svěřenců vcelku spokojený, mrzela ho jen situace ze závěrečných metrů závodu, kdy českým plavcům došly síly.
Není to tak dávno, co jste ukončil aktivní kariéru. Když jste dnes sledoval pětikilometrový závod, nelákalo vás skočit si opět do vody?
„Musím přiznat, že jsem si tam s plavci skočil na rozplavání. Nedalo mi to, a tak jsem si vodu vyzkoušel. Při závodě už jsem ale myšlenky na svoje plavání neměl.“
Nejlepším dnešním výsledkem vašich svěřenců bylo 21. místo Jana Pošmourného, možná to ale mohlo být mnohem lepší, protože Pošmourný ztratil na vítěze jen 15 sekund a o pořadí velké skupiny plavců rozhodoval fotofiniš.
„Je to tak, celý závod se pro naše závodníky vyvíjel celkem slušně. Honza Pošmourný s Honzou Kútnikem se drželi v hlavní skupině, která čítala asi 40 plavců. A ta v podstatě jela celou dobu až do cíle. V poslední rovince se to natáhlo, tam už záleželo na posledních zbytcích sil. Šlo jenom o pár metrů a mohlo být umístění o deset příček lepší, takže z toho cítím trochu zklamání, ale jinak oba zaplavali super závod.“
Na tak dlouhé trati byly skutečně jen malé rozdíly. Co rozhoduje v takových momentech?
„Je potřeba se koukat, za kým se ten plavec pohybuje, a znát trošku startovní pole, kdo jak je rychlý a kdo jak odpadá. A v závěrečné fázi závodu si plavec musí najít vhodné místo pro finiš, aby mohl těch posledních 500 metrů jet úplně naplno. Je také důležité mít vedle sebe rychlé plavce, za kterými se může vyvést.“
Chyběly tedy v dnešním závodě českým plavcům zkušenosti?
„O tom se dá hovořit u Honzy Kútnika, který je na prvním mistrovství světa. U Honzy Pošmourného už by získané zkušenosti měly být znát, na této trati byl 9. na mistrovství světa v Kanadě v roce 2010. Takže to bylo spíš o síle, už jí ke konci neměl tolik, kolik potřeboval.“
Jaká atmosféra zatím doprovází plavecké mistrovství světa v Barceloně? Přístav, kde se plavou dálkové soutěže, je fanoušky naplněn k prasknutí.
„Dneska byl první závod. Pořadatelé asi udělali dobře, že dali závody do přístavu. Diváci, kteří se přišli podívat, byli jen pár metrů od závodníků a mohli sledovat prakticky celý průběh závodu. Byly tam i velké obrazovky pro ty, kteří se třeba nemohli dostat blíž k vodě. Tím byl závod okořeněn, což u dálkového plavání většinou nebývá, lidé se k trati moc nedostanou. Tady to ale bylo perfektní a já jsem z toho byl nadšený.“