V Krkonoších vzniknou rozsáhlé lyžařské areály, ČSTV totiž pronajala svá střediska
Co znamená zkratka USA, jistě víte. Čeští lyžaři by mohli snít třeba o SAK - tedy Spojených areálech krkonošských. Ostatně, to je také zatím nadsazená vize majitelů i nájemců tamních největších středisek. Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou pronajaly ČSTV a Svaz lyžařů soukromým společnostem, aby jim areály vynášely, ale také se dočkaly investic. A ty by právě měly vést k různému propojování.
Více než miliardu korun musejí za 20 let investovat budoucí nájemci do skiareálů ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou. Vzhledem k tomu na jak dlouho budou mít centra v pronájmu, to půjde prakticky do jejich majetku, takže se nebrání a projekty jsou velkolepé.
Akciová společnost Melida (půl na půl vlastněná slovenskou Tatra Mountain Resorts a Snowhillem) má v plánu třeba propojení Svatého Petra a Medvědína ve Špinlerově Mlýně v jeden areál.
„Nejdřív bych se rád sešel se zástupci KRNAPu a zjistit, co je možné. Spolu se schůzkou se zastupiteli radnice je to klíčové. Propojení Svatého Petra a Medvědína je téma diskutované roky, ale nevím jak je to s územním plánem a ve vztahu k přírodě. Propojení těhle dvou středisek je prvotní a zásadní investice,“ říká Igor Rattaj spolumajitel Tatra Mountain Resorts.
Ta a Snowhill má investovat celkem 800 miliónů a na nájmu platit skoro 44 milióny korun ročně. Petr Hynek, jednatel společnosti Mega plus, která bude za 15 miliónů ročně provozovat areál v Peci pod Sněžkou, ho má v plánu propojit i s Černou horou s Jánskými lázněmi a dalšími dvěma středisky.
„Vize do budoucna je, že by tento region mohl disponovat až 50 km sjezdových a propojovacích tratí. Celkové investice připravujeme v řádu 800 milionů až jedné miliardy v následujících letech.“
V obou případech, kdy se k pronájmu rozhodly ČSTV a Svaz lyžařů ČR, jde o smělé plány, díky kterým mají areály konkurovat dalším provozovatelům, třeba Herlíkovicím. A tady dochází ke kuriózní situaci. Tomáš Němec vlastní nejen společnost Snowhill, pod kterou patří třeba právě areál v Herlíkovicích. Ale také má 10% v konkurenčním Špindlerově mlýně, který navíc bude napůl spravovat. ČSTV to nevadí, naopak.
„Musíte vycházet z toho, že to, co předchází Špindlu, Kněžická Hora, Bubákov a Herlíkovice, tak to už je dneska velký konkurenční subjekt. Pan Němec to v Herlíkovicích myslí vážně, takže je určitě lepší, když bude součástí byznysu, než aby mu škodil,“ říká Ivo Kaderka, který má v ČSTV lyžařské areály pod palcem.
Stranou investic prý ale nezůstane ani další velké krkonošské středisko - Harrachov. Tam by mělo vzniknout jakési národní centrum lyžování i pro olympijskou přípravu. A to nejen klasiků. Trénovat by tam měli i sjezdaři a slalomáři. Slibuje to Lukáš Sobotka, prezident Svazu lyžařů ČR.
„Špičkoví asi ne, ale určitě věkové kategorie talentované mládeže a podobně, tak by tam přípravu mohli absolvovat. Zapomněli jsme na akrobatické lyžování a snowboarding a nové freestylové disciplíny, které jsou z pohledu OH zajímavé. Když jim vytvoříme adekvátní podmínky, tak by mohli světové špičce konkurovat,“ říká Lukáš Sobotka. A jestli vám přijdou investiční plány poněkud roztříštěné, vězte, že padla i myšlenka na vytvoření jednotného krkonošského rezortu.