Indonésii došla trpělivost s nelegálním rybolovem. Rybáře deportují, z lodě udělají cvičný terč
Indonésie už má dost rybářů z okolních zemí, kteří loví v jejích výsostných vodách a zasahuje proti nim velmi tvrdě. Pokud úřady takovou loď zadrží, posádku deportují a její plavidlo poslouží indonéskému námořnictvu jako terč.
Indonéské úřady nejprve rybářům oznámí, že porušili zákon. Následně jim vyměří pokutu, která se pohybuje kolem 10 tisíc amerických dolarů, což je zhruba 250 tisíc korun.
Částku ale v naprosté většině případů nejsou rybáři schopni zaplatit. Následuje proto zabavení lodi a rybáři jsou deportováni z Indonésie. Zastaralou rybářskou loď poté využije indonéské válečné námořnictvo jako hladinový terč, na kterém bude trénovat střelbu ostrou municí.
V čínských řekách a mořích prudce ubývá ryb. Dřina se rybářům nevyplácí a musí lovit i v jiných vodách
Číst článek
Námořnictvo zabavilo od dubna loňského roku celkem 81 lodí. Nejvíc z nich patřilo filipínským, vietnamským a také malajsijským rybářům. Indonésané odtáhli všechna tato plavidla do pobřežních vod, kde je potopili.
Za posledního dva a půl roku takhle indonéské námořnictvo potopilo více než 300 zabavených lodí. Podle nich jde o ideální trénink pro mladší a méně zkušenou obsluhu těžkých palubních zbraní.
Indonésie tvrdí, že neregistruje ani jeden jediný případ, kdy by posádka chtěla zabavenou loď zpět. Rybáři prý velmi dobře vědí, že porušili zákon a měli možnost po zaplacení pokuty dostat svou loď nazpět.
Státní rozpočet přišel podle Indonésanů kvůli nelegálnímu rybolovu v loňském roce o částku v přepočtu asi 50 miliard korun. Jedna z nejlidnatějších zemí světa proto chce takto tvrdě postupovat i nadále.