Švýcarští lékaři předepisují pacientům návštěvu muzea. Může pomoci proti úzkostem nebo stresu
Muzeum na předpis, to je podstata pilotního projektu, který spustily úřady ve švýcarském městě Neuchâtel. Lékaři předepisují pacientům v rámci doplňkové léčby návštěvu muzea. Není to původní nápad, jen nejnovější potvrzení nenápadně sílícího trendu, který začal před sedmi lety v kanadském Montrealu.
Muzeem se „léčí“ hlavně úzkosti, skleslost, stres, nedostatek pohybu nebo v případě osamělých lidí i tíha samoty. Ale obecně jsou to potíže, které můžou vést až k vážným problémům typu deprese.
Národní poklad Rumunska zmizel z nizozemského muzea. Zloděje zlatých artefaktů hledá i Interpol
Číst článek
Součástí léčby uměním je i fyzická aktivita a možnost kontaktu s jinými lidmi. Může to být únik z prostředí, které nás stresuje.
Věda pozitivní přínos muzeí na předpis potvrzuje. Podle Světové zdravotnické organizace svědčí umění duševnímu zdraví, zmírňuje dopad traumat a omezuje riziko kognitivního úpadku či předčasného úmrtí.
Lékaři proto předepisují návštěvy neuchâtelských muzeí nebo městských botanických zahrad. K dispozici mají na 500 receptů na celé město. Pacienti s receptem mají vstup zdarma a regionální úřady to platí.
Radnice města si pochvaluje, jak je projekt levný, stál v přepočtu asi 260 tisíc korun. Neuchâtelský chirurg Marc-Olivier Sauvain zase řekl, že je pěkné, když může pacientovi předepsat něco pro radost. A podle dosavadního ohlasu to baví i pacienty. Když se program osvědčí, radnice ho plánuje rozšířit o aktivity jako divadlo nebo tanec.
V Montrealu, kde s předepisováním návštěv muzea začali jako první na světě, chystají novou verzi a chtějí se zaměřit na skupinové návštěvy. Uvedlo to tamní Muzeum umění.