Kdo padl u Sadové? Vědci zkusí identifikovat vojáka z roku 1886, plánují i pátrání po jeho dnešní rodině

Archeologové nacházejí při průzkumu budoucího staveniště dálnice D35 u Sadové celou řadu zajímavých artefaktů od pravěku až po relativně nedávnou minulost. A protože tahle oblast byla v roce 1866 dějištěm klíčové bitvy prusko-rakouské války, nechybí ani hroby padlých. Jeden z nich je mimořádně zajímavý, existuje totiž možnost, že by se povedlo ztotožnit konkrétního vojáka.

Sadové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce na největší vojenské střetnutí na českém území, prusko-rakouskou bitvu na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866

Vzpomínková akce na největší vojenské střetnutí na českém území, prusko-rakouskou bitvu na Chlumu u Hradce Králové v roce 1866 | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

„Ten pohřbený u sebe měl vyznamenání z jednoho vojenského tažení, kterého se zúčastnil. A z písemných pramenů víme, že tady padlo dvanáct mužů, kteří se právě toho konkrétního tažení účastnili. Takže je to jeden z dvanácti,“ popisuje záležitost Ladislav Rytíř z Univerzity Hradec Králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeologové chtějí identifikovat jednu z obětí bitvy z roku 1866 a najít žijící příbuzné

Doslova se nabízí otázka, jestli je možné zjistit ještě víc, třeba za pomoci DNA. A přesně tímto směrem chtějí archeologové také jít.

„My to máme samozřejmě v plánu. A jeden rozměr se tu nabízí. Ve spolupráci s kolegy z brněnské katedry, kteří mají nově vybavenou velmi kvalitní archeologickou laboratoř, a ve spolupráci s německými odborníky, kteří se právě na takovou analýzu DNA specializují, se chystáme udělat DNA profily oněch padlých, které tady máme,“ plánuje Rytíř.

Samotným ztotožněním padlého vojáka by práce podle Ladislava Rytíře navíc ještě nekončila. „Pokusíme se, třeba i ve spolupráci s ministerstvem obrany, kontaktovat rakouskou a německou stranu, a dohledat možné současné žijící potomky.

Přestože průzkum zdaleka neskončil a o celé řadě nálezů archeologové zatím mluvit nechtějí a nemohou, je jasné, že celá oblast je mimořádně bohatá na nálezy ze všech možných dob.

V červnu na bojiště

Bitva z roku 1866 sama o sobě dodává spoustu materiálu, vyzdvihuje Ladislav Rytíř.

„Do místa, kde předpokládáme masový vojenský hrob, se teprve dostáváme. Tam budou práce začínat někdy na začátku června. Čekáme tam největší množství archeologických nálezů,“ vyhlíží letní výzkum vědec.

3:25

Jediná tvrz, kterou Napoleonova armáda nedobyla. Vojáky ze Stříbrné hory zdecimovala epidemie tyfu

Číst článek

„Protože se ale pohybujeme na bojišti, tak to není o klasických zahloubených architektonických objektech, ale o věcech, které se nacházejí v ornici. Probíhá tu tedy intenzivní detektorový archeologický průzkum, ze kterého už pochází sada několika tisíc předmětů. A ty se mimo jiné vztahují i k bitvě z roku 1866,“ vysvětluje.

Podle Rytíře je zrovna tento úsek dálnice nejzajímavějším z archeologického pohledu ze všech, na kterých se ve východních Čechách kdy stavělo. I proto, že na svou práci mají archeologové dost peněz i času, dohoda s Ředitelstvím silnic a dálnic podle nich funguje skvěle.

A všechno se navíc stihne v plánovaném termínu, doplňuje mluvčí silničářů Jan Rýdl. „Záchranný archeologický výzkum na budoucím úseku dálnice D35 mezi Sadovou a Plotištěmi bude podle předpokladu dokončen ještě v říjnu letošního roku,“ shrnuje.

Mnohem dříve, už zhruba za měsíc, se ale veřejnost může těšit na obšírnější představení nálezů, které jsou i pro samotné archeology překvapivé a zajímavé.

Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme