V Paříži po 50 letech vystaví Čikči. Jde o nejstarší knihu tištěnou pomocí pohyblivých kovových liter
Čikči, nejstarší dochovaná kniha na světě vytištěná pomocí pohyblivých kovových liter, bude poprvé po 50 letech k vidění na výstavě Francouzské národní knihovny v Paříži, a to 12. až 16. dubna. Kniha obsahuje učení velkých buddhistických mnichů, píše agentura Jonhap.
Čikči vznikla v buddhistickém klášteře ve městě Čchongču, asi 110 kilometrů jižně od Soulu v roce 1377, tedy 78 let před Gutenbergovou biblí.
Veřejnost ji poprvé mohla spatřit v roce 1900 v Paříži, uvádí muzeum raného risku v Čchongču, které mimo jiné provozuje webovou stránku zasvěcenou jen informacím a datům o Čikči a reprodukuje původní metodu tisku pomocí pohyblivých kovových liter.
Kniha se do Francie dostala na přelomu 19. a 20. století. Francouzská národní knihovna ji vlastní od roku 1952.
Naposledy byla Čikči vystavena v Paříži k příležitosti Mezinárodního dne knihy v roce 1972. Dnes již zesnulý knihovník Pak Pjok-son tehdy ve Francouzské národní knihovně pracoval a jako první prokázal, že Čikči je starší než Gutenbergova bible z roku 1452 – dílo německého vynálezce Johanna Gutenberga, jehož mechanický knihtisk se v 50. a 60. letech 15. století rozšířil z jeho dílny v západoněmecké Mohuči do zbytku Evropy.