Hitler před 80 lety hrozil Čechům za atentát na Heydricha, gestapo se shromáždilo okolo obce Lidice
Před 80 lety v Berlíně pohřbili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten samý den pohrozil Adolf Hitler prezidentu Emilu Háchovi, že pokud Češi neprojeví loajalitu vůči třetí říši, budou nést následky. Jen o pár hodin později gestapo obklíčilo malou středočeskou obec Lidice.
Ve tři hodiny odpoledne začne v Berlíně okázalý pohřeb Reinharda Heydricha. V Mozaikové síni Nového říšského kancléřství pronáší smuteční řeč nejprve Adolf Hitler a po něm další vrcholní představitelé nacistického Německa.
Z Heydrichovy rodiny jsou přítomni pouze jeho dva synové, manželka Lina je těhotná a ze zdravotních důvodů zůstala spolu s nejmladší dcerou doma.
„Zamýšlené jednání bylo smrtí našeho kamaráda Heydricha neuskutečnitelné. Nemusíme zde o tomto ztrácet slovo. Jak bolavý byl a je tento úder, ví každý z vás,“ line se smutečním sálem.
Po pohřbu Reinharda Heydricha pronese Heinrich Himmler v domě letců tajný projev ke shromážděným příslušníkům SS. Vyjádří, jakou nenahraditelnou ztrátu nacistické hnutí smrti Heydricha utrpělo a jak odvážní museli být útočníci.
„Atentátníci musejí být velice dobře vycvičeni a připraveni. Musejí to být velmi zkušení, energičtí a k smrti odvážní lidé. Ti se kdekoliv nenajdou. Považuji za správné vám to říci ve vší otevřenosti, neboť si musíme vzít poučení a vyvodit důsledky z bohužel zdařilého atentátu na Heydricha,“ říká.
Z armádní střelnice se stalo popraviště, odplatou za Heydricha byla i smrt 73 lidí u Klatov
Číst článek
K večeru přijímá Adolf Hitler protektorátního prezidenta Emila Háchu. Bez obalu mu sdělí, že Češi se buď ohnou a přijmou německou nadřazenost, nebo musí počítat s nejtvrdšími následky – vysídlením českého národa.
Své dojmy ze schůzky si večer do deníku zapíše ministr propagandy Joseph Goebbels, kterého Hitler o jejím průběhu informoval.
„Sdělil, že Hácha a jeho lidé byli úplně otřeseni, před jakým nebezpečím stojí český národ a že nyní se zasadí o vše, aby se nebezpečí vyhnuli nebo jej překonali. To je velice potěšitelné, každopádně uděláme takový pokus ještě jednou. Nezdaří-li se, musí Češi zaplatit trest, kterým jim bylo pohrozeno.“
V devět hodin večer jednotky SS a gestapa obklíčí malou středočeskou vesnici Lidice nedaleko Kladna. O dvě hodiny později zazvoní na lidické faře a následně buší na dveře dům od domu.
Faráře Josefa Štemberku a další lidické muže shromáždí ve stodole Horákova statku. Ženy s malými dětmi jsou nahnány do lidické školy.