U rodiny Ellisonových našli budoucí členové výsadku Antropoid Jan Kubiš a Jozef Gabčík za války téměř rodinné zázemí. „Maminka nám vždycky říkala, že ho tak trochu adoptovala,“ vzpomíná Ellisonová.
Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík tehdy zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zemřel o několik dní později v pražské nemocnici Na Bulovce.
Před 81 lety éterem zněla jména popravených za podporu parašutistů nebo i za samotné schvalování atentátu. Odveta Němců za smrt Heydricha bývá označována jako heydrichiáda.
Svatopluk Bauman, který ve svém věku nechápal, co se kolem něj děje, byl nejprve umístěn do pražského zámečku Jenerálka, který gestapo vyčlenilo pro internaci dětí odbojářů, celkem jich tam bylo 50.
Po atentátu na Reinharda Heydricha v květnu 1942 pomáhali Jan a Marie Sonnevendovi ukrýt parašutisty v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze. Nově je připomíná pamětní deska v Konviktské ulici.
Gestapo 21letého mladíka sedm hodin brutálně mučí. Nakonec mu ukážou tělo matky. Teprve tehdy Aťa prozradí gestapu, že parašutisté se nejspíš ukrývají v kostele svatých Cyrila a Metoděje.
Před 80 lety se v Berlíně odehrál okázalý pohřeb protektora Reinharda Heydricha, na kterém hovořil i Adolf Hitler. O pár hodin později gestapo obklíčilo středočeskou obec Lidice.
Mýtem je například moment, kdy parašutista Josef Valčík ve chvíli, kdy se Heydrichův mercedes přiblížil k osudovému místu vybranému pro útok, měl dát Kubišovi a Gabčíkovi signál odrazem v zrcátku.
Výstava v pražském Národním muzeu bude pro veřejnost přístupná od soboty 28. května, slavnostní otevření je naplánované o den dříve na výročí útoku na Reinharda Heydricha.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.
Zuzana Čaputová je v Praze při příležitosti 80. výročí operace Antropoid. Radiožurnálu popsala jak se cítí v Česku, co pro ni znamená jméno Gabčík, a proč opět vidíme hrůzy války, nyní na Ukrajině.
O tom, jak Spojené království vnímá operaci Anthropoid, natočila pro Radiožurnál rozhovor reportérka Pavlína Nečásková s britským velvyslancem Nickem Archerem.
Radiožurnál v následujících týdnech naváže živými zpravodajskými rekonstrukcemi dalších tří významných událostí naší historie, které po atentátu následovaly.
Akcí se zúčastní čelní představitelé státu i zahraniční hosté. Do připomínek atentátu se zapojí mimo jiné slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či šéfka britské diplomacie Liz Trussová.
Helena Vovsová začala pracovat na zámku v Panenských Břežanech jako pomocná síla do zahrady v roce 1941. V té době jí bylo 15 let. Reinharda Heydricha poprvé viděla hned v den jeho stěhování.
Gabčík. Jeden z mužů, kteří provedli nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války. Narodil se právě před 110 lety. Jaký byl? Vypráví Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.
1. dubna 1942 zemřel v protektorátu první z parašutistů vyslaných z Velké Británie a Heydrich se v této době v protektorátu přestěhoval. Začíná série historického audiodeníku Českého rozhlasu.
Před 80 lety se zástupci exilové vlády v Londýně dohodli, že je nezbytné zlikvidovat jednoho z čelných představitelů nacistické moci v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha.
Garramour House je temný kamenný dům s břidlicovou střechou. Od silnice není ani vidět, cestu k němu musíte znát. A právě tady se psala jedna z kapitol našich dějin.
Už 27. května 1942 – tedy bezprostředně po atentátu – bylo po celém protektorátu vyhlášeno stanné právo. Začaly masové popravy nejen dříve uvězněných odbojářů, ale také náhodně zatýkaných lidí.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli za druhé světové války českoslovenští parašutisté Gabčík a Kubiš, připomíná v pražské Libni rozsáhlá malba na zdi.
Malbu, představující výjevy z operace Anthropoid, vytvořil student Jakub Marek a představili ji zástupci Prahy 8. Radnice připravila i naučnou hru pro děti a mládež.
Rodiny pomáhaly výsadkářům, kteří za druhé světové války zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Obě za to zaplatily životem.
Boje trvaly asi sedm hodin. Proti výsadkářům s pistolemi stálo zhruba 800 nacistů vyzbrojených samopaly, kulomety a dalšími zbraněmi. Po bojích v samotném chrámu se vojáci ukryli do krypty.
Tisův režim sice vydal nacistům do koncentráků 60 tisíc slovenských Židů, ale v případě Gabčíkových rodičů se postavil nacistům na odpor a rodinu Němcům nevydal.