Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

I přes snahy se gestapu nedařilo prolomit odpor Čechů. Domácí odboj měl na jaře 1945 poslední úkol

Šest let bojovali muži a ženy v domácím odboji proti německým okupantům. I když se gestapu ve vlnách dařilo jednotlivé odbojové struktury rozbíjet, odpor potlačit nedokázalo. Na jaře 1945 byl před odbojáři poslední cíl - definitivně se zbavit nacistické nadvlády. Jak vypadal domácí odboj na sklonku druhé světové války, uslyšíte v pátečním díle našeho seriálu.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z povstaleckých „tanků“

Jeden z povstaleckých „tanků“ | Zdroj: Vojenský historický ústav

17. února 1945 pronesl prezident Edvard Beneš v československém vysílání BBC svůj poslední projev směrem k Čechům v protektorátu. „Události ze září a října roku 38. jsou už smazány a události z března roku 39. budou ve své úplnosti odčiněny co nejdříve,“ zaznělo v něm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si 5. díl seriálu Českého rozhlasu Konec války, který se věnuje českému odboji

Na poslední zúčtování s německými okupanty se chystal i domácí odboj, přestože byl oslabený šest let trvajícím pronásledováním, zatýkáním a popravami ze strany gestapa. Na konci války neměl ale ústřední vedení.

„Na poslední chvíli tady vzniká civilní vrcholný orgán odboje, za který se prohlašuje Česká národní rada. Opírá se zejména o moravskou odbojovou organizaci Rada tří,“ popisuje historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Rada tří

Do Rady tří se zapojila řada odbojářů z Obrany národa, kterou v několika vlnách zdecimovalo gestapo. Jedním z nich byl i Josef Načeradský, který se stal velitelem vlašimské skupiny. V březnu 1945 ho ale dopadlo gestapo a okamžitě začalo s výslechy. Němci chtěli vědět, kde jsou další odbojáři. Josef Načeradský nikoho neprozradil.

2:53

‚Hodně nadšení, především ale zmatek.‘ Před 80 lety povstal Přerov jako první proti nacistické okupaci

Číst článek

„Tak mě odnesli zpátky na celu a tam jsem se kurýroval. Pak nás odvezli. My jsme měli označení XYZ. To bylo označení ke konci války k likvidaci,“ vzpomínal Načeradský na své uvěznění pro projekt Paměť národa.

Ještě 2. května 1945 gestapo popravilo skupinu vězňů - mezi nimi i několik členů Rady tří. Josef Načeradský měl štěstí. Před jistou smrtí ho zachránilo povstání. Do jeho příprav se zapojila i čtvrtá skupina Obrany národa, která přežila represe gestapa. V jejím čele stál generál František Slunečko.

Přípravy na povstání

„Současně v obcích existují předem připravené jednotky Obrany národa, které už nemají spojení na vyšší velitelství, a potom vlastně vznikají v obcích a městech revoluční národní výbory jako představitelé civilní správy pro případ převratu, k jejíž vytváření vyzývá zahraniční vysílání Československého rozhlasu, tedy z exilu,“ pokračuje historik Tomáš Jakl.

„V této významné chvíli celého našeho národa, v této chvíli, jež si vyžaduje od každého občana republiky odhodlanosti, obětavosti a naprosté kázně,“ zněly instrukce k povstání 4. května 1945.

3:26

Kutlvašr stanul v čele Pražského povstání. Sověti ho ale označili za nedůvěryhodného a nepřipomínali

Číst článek

„V této chvíli je především třeba, aby se každý podřídil rozkazům národních výborů. Nechť jsou v nich zastoupeny všechny složky národa a jejich členy nechť jsou nejlepší a nejspolehlivější české osoby a zvláště národní bojovníci,“ pokračovaly výzvy.

„Ty revoluční národní výbory by měly být skládány tak, jak je složena Košická vláda. To znamená s vyloučením předválečných politických stran. Měly by mít pouze zastoupení národních socialistů, sociálních demokratů, komunistů a lidovců,“ vysvětluje Tomáš Jakl.

Civilní i vojenský odboj se na jaře 1945 připravoval na celonárodní povstání. Snažil se zajistit civilní politickou správu a zabezpečení potřeb obyvatelstva a organizoval vojenské jednotky, které měly být schopné postavit se okupační moci. V sobotním dílu seriálu připomeneme, která města slavila osvobození mezi prvními.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme