Kafkovi zachránili před holokaustem jen dceru Lotte

V pardubické Nerudově ulici přibydou dva kameny zmizelých pro Gabrielu a Rudolfa Kafku. Po anšlusu Rakouska přišli z Vídně i s osmnáctiletou dcerou Lotte. V březnu 1939 ji poslali do Anglie, kde přečkala válku. Sami odjet nestihli.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Kafka s manželkou Gábi a dcerou Lotte

Rudolf Kafka s manželkou Gábi a dcerou Lotte | Zdroj: archiv Daniela Kmoška

Rudolf Kafka pocházel z velké židovské rodiny z Bohdanče. Měl osm sourozenců, kteří se brzy rozprchli po světě. Rudolf společně s bratrem Bernhardem odešel do Vídně, oženil se s Gabrielou (Bernhard si vzal její sestru Olgu) a měli jedinou dceru Lotte. Ve Vídni vedli prodejnu s dámským prádlem, kterou jim ale Němci po anšlusu Rakouska zabavili. A jelikož přišli o zdroj obživy, vrátili se do Československa k Rudolfově sestře Elze, která s manželem koupila dům v Pardubicích v Nerudově ulici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh široké židovské rodiny Kafkovy

 
Na tetu Elzu (provdanou Freundovou) a ostatní tety a strýce vzpomíná Heinz Kafka (syn Bernharda a Olgy), který do Pardubic jezdil z Vídně na prázdniny. Válku, na rozdíl od svých rodičů a většiny rodiny, přežil a po válce  sepsal vzpomínky na své tety a strýce a dobu strávenou v Pardubicích.

Prázdniny v Nerudově ulici

Heinz Kafka píše: „Teta Elsa byla tatínkova starší sestra. Když jsem ji poznal, měla už dva dospělé syny, oba přes dvacet let. Byla poněkud korpulentní, ale ne tolik jako její matka, a byla stále zaneprázdněná. Nevzpomínám si, že bych ji někdy viděl dát si šlofíka, nebo si sednout s knížkou. Byla velmi laskavá a trvala na tom, aby vždy věděla, kam jdu, kdy se vrátím a abych vždy přišel včas! Hlavně na jídlo!“

V prvním patře domu byla obytná část a ve druhém bydlel později syn Ruda se svou rodinou (manželkou Annou a dcerami Ilonkou a Norou-Leou).

Teta Elsa měla ještě syna Ottu. Byl trochu zvláštní. Často se vracel domů pozdě v noci a spal do pozdních ranních hodin. Nikdy jsem nevěděl na čem, nebo kde pracoval. Nikdy nejedl s rodinou. Za všechna léta, která jsem tam strávil, jsem s ním těžko promluvil víc než deset slov. 

Moje prázdniny v Pardubicích bývaly rozděleny na tři části, mezi tetu Elsu, bratrance Rudu a ještě strýčka Pavla. Pavel Kafka žil se svou ženou Irmou, synem Karlem a později i dcerou Norou."

Pavel Kafka spoluvlastnil Kapovku

Heinz Kafka ve vzpomínkách pokračuje: „Strýc Pavel byl cestující prodejce pro jejich továrnu ‚na perník‘, což se dá nejlépe popsat jako medový dortík. Byly to takové sušenky, které měly až 15 centimetrů a byly obalené v čokoládě nebo cukru. Když se vyndaly z trouby, byly tvrdé a nedaly se hned jíst. Musely se skladovat ve speciálním pokoji s regulovanou teplotou a vlhkostí po několik měsíců, ale potom byly naprosto vynikající. Ty nejlepší byly upečené kolem Velikonoc, aby dozrály a mohly být prodávány na Vánoce.“

47:52

‚Uže padachnul?‘ Příběh Jiřího Koldy, kterého těžce zranili sovětští vojáci v srpnu 1968

Číst článek

Strýčkova rodina se celá scházela jen o víkendu, protože strýček Pavel cestoval od pondělí do pátku. Většinou jsem byl pozván k jeho rodině v sobotu nebo neděli na oběd, kdy byla většinou pečená kachna se zelím a knedlíky a domácí zákusek. Musím uznat, že teta Irma byla skvělá kuchařka, všechno vařila na uhelné plotně…"

V prosinci 1942 musela většina členů rodiny Kafkových nastoupit do transportu do Terezína a do rodného města se už nevrátili. Zahynuli v koncentračních táborech.

V Nerudově ulici mají své kameny zmizelých od roku 2022 - Elza Kafková a její synové Otto a Rudolf, Rudolfova žena Anna a jejich dcery Ilona a Nora-Lea.

Přežily některé z jejich dětí díky sňatkům s nežidovskými partnery a ty, které včas utekly  ze země okupované nacisty. Utekl i Heinz Kafka, který se po válce vrátil a v Praze dostudoval medicínu. Pro své potomky sepsal vzpomínky na babičku, tety a strýce u kterých trávil prázdniny v Pardubicích a v samém závěru píše: „Trvám na tom, abyste se dozvěděli o těchto lidech. Chci, abyste věděli jak skvělí, opravdu úžasní lidé to byli. A jak velký měli na mě vliv. Díky nim jsem mohl uprchnout - když oni zůstali!“

Šárka Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme