Jaroslava Svobodu zajímalo umění už od malička. Střední škola ho přivedla k haptickým modelům pro nevidomé a tímto způsobem vytvořil například kopii Závišova kříže či bustu Járy Cimrmana.
Metoda, kterou vědci použili, se nazývá strukturální aproximace čili přiblížení tváře. Touto metodou už dříve odborníci sestavili tváře tří olomouckých Přemyslovců.
Výstava s názvem Od šlapacího autíčka k formuli představuje sbírku dětských vozítek shromážděnou Lukášem Očenáškem. Nejstarší je z 20. let 20. století.
Do muzea v Českém Těšíně přibyl nový exponát. Jde o sádrový model Slezské orlice. Originál sochy je už od jara na památníku českých obětí sedmidenní války v Orlové.
Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
Slezská orlice se vrací do Orlové. O úterý můžete s Českým rozhlasem sledovat, jak dva roky vznikala kopie pětimetrového mohutného sousoší, které na památníku sedmidenní války desítky let chybělo.
Firma Sensio.cz z Olomouckého kraje poslala do světa od loňského roku více než 150 kusů vytisknutých violoncell. Hrají na ně třeba hudebníci z USA, Velké Británie, Itálie či Francouzské Polynésie.
V české soutěži Muž roku loni skončil třetí, a díky tomu se do Indonésie kvalifikoval. Druhý za Dominikem Chabrem se umístil reprezentant Vietnamu, třetí byl zástupce Ukrajiny.
Proti říjnu si polepšila nejvýrazněji Nerudová, dva její největší protikandidáti také – Babišova podpora vzrostla o 4,5 procentního bodu a Petra Pavla o jeden procentní bod.
„Když jsem měla možnost ve sluchátcích slyšet tlesknutí v sále, který neexistuje, tak si říkám, že jsme téměř v nějaké utopii nebo science fiction,“ popisuje ředitelka filharmonie Brno Marie Kučerová.
Česká republika je podle Pavla Řeháka – co se týče koronavirové situace – na křižovatce. Na té se rozhodne, jestli covid zvládneme, nebo budeme nejméně další rok žít „v nějaké formě marasmu“.
Model Hlavního nádraží je složený z 342 383 kostiček Lega, zabírá plochu 15 m², je vysoký dva metry a váží 2 705 kg. Postavení modelu trvalo 2 137 hodin.
V první fázi vědci sestaví nové scénáře vývoje klimatu pro Českou republiku. Dále budou předpovídat dopady na rozložení srážek, stav podzemních vod, lesy, půdu a další sféry české krajiny.
Stávající třetí generaci octavie v provedení sedan ale už objednat nejde, její výroba potrvá do konce roku. Výroba combi bude pokračovat do 14. týdne příštího roku.
Bylo jí pouhých 18 let, když při obléhání Tábora zemřela. Brazilský designér teď pomocí 3D vytvořil možnou podobu ženy, která na začátku třicetileté války přišla do města spolu s císařskou armádou.
Dvaačtyřicetiletý muž ze Saska, který zmenšené šibenice pro Merkelovou a Gabriela nabízel na internetu, nemůže ve své činnosti pokračovat, rozhodl v pátek zemský soud v Hamburku.
Bavorští policisté mají k dispozici novou pomůcku, která jim má pomoci při vyšetřování zločinů druhé světové války. Je to počítačový 3D model koncentračního tábora v Osvětimi.
Bílá věž v Hradci Králové se připravuje na hlavní turistickou sezonu, ještě dnes proto bude pro veřejnost uzavřená. Důvodem je čištění skleněného modelu věže, který se nachází uvnitř. Za necelý rok od znovuotevření 72metrové dominanty krajského města je totiž velmi zaprášený.
Čtyři bývalé tovární haly v Pečkách na Kolínsku zaplnily malé i velké železnice. Na 1500 metrech čtverečních pořádá Sdružení železničních modelářů Pečky největší výstavu tohoto druhu v Česku. K vidění je například kolem čtyřiceti kolejišť.
Nový model pracovního tábora ze druhé světové války je ode dneška k vidění v památníku v Letech u Písku. Návštěvníci si díky němu představí, jak tamní cikánský tábor zřízený nacisty vypadal.
Západočeská galerie v Plzni buduje sbírku architektury. Kolekce by měla mapovat vývoj jednotlivých stylů v plzeňském regionu za poslední dvě století. V současné době vlastní galerie čtyři modely, všechny ve stejném měřítku, a k tomu množství dokumentace.
Desítky pohyblivých robotů, přehlídka filmů a interaktivní semináře čekaly dnes návštěvníky Národní technické knihovny v Dejvicích. Na mezinárodním festivalu robotnického umění Café Neu Romance se sešli obdivovatelé robotických stavebnic a také studenti výpočetní techniky z pražské a brněnské univerzity, aby lidem předvedli a přiblížili roboty a jejich výkony jako umění.
Benešovská radnice chce lidem ukázat proměny města v průběhu staletí. Prvním krokem je bronzová maketa středověké podoby centra města. Model má hodnotu půl milionu korun, a proto ho hlídají kamery a také pohybová čidla. Jakmile by někdo chtěl toto netradiční umělecké dílo odvézt, před příjezdem policie by to určitě nestihl.
Kdo dnes nestojí před prodejnami společnosti Apple na nové iPhony 5s a 5c, jako by nebyl. Tak hodnotí někteří odborníci mánii, která se opět rozpoutala po nových telefonech od této americké společnosti. Dlouhé fronty před obchody by firmě s nakousnutým jablkem ve znaku měly pomoci zvýšit prodeje a zůstat předním výrobcem mobilů.
Milovníci železnice a parních lokomotiv si přijdou na své v Podhradí u Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku. K vidění tu jsou železniční modely Jana Bartoně. Vyrábí je už od svých dětských let a láska k tomuhle koníčku mu vydržela dodnes.