Před 82 lety uskutečnili Gabčík a Kubiš atentát na Heydricha. Stále kolem něj ale panuje řada nejasností

Největší odbojová akce druhé světové války na našem území má v pondělí 82. výročí. Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík tehdy zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí nejmocnější muž nacistického Německa zemřel o několik dní později v pražské nemocnici Na Bulovce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci výsadku Anthropoid se zabývali několika možnými variantami provedení atentátu. K útoku nakonec Josef Gabčík s Janem Kubišem zvolili ostrou pravotočivou zatáčku mezi Kirchmayerovou třídou a ulicí V Holešovičkách, kde musel jeho řidič zpomalit

Příslušníci výsadku Anthropoid se zabývali několika možnými variantami provedení atentátu. K útoku nakonec Josef Gabčík s Janem Kubišem zvolili ostrou pravotočivou zatáčku mezi Kirchmayerovou třídou a ulicí V Holešovičkách, kde musel jeho řidič zpomalit | Zdroj: Archiv Eduarda Stehlíka

Noviny 27. května 1942 informují obyvatele o schůzce zastupujícího říšského protektora Heydricha a protektorátní vlády. A také o úspěchu německých bombardovacích letadel nasazených v bojích na východní frontě v okolí Charkova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 82 lety zaútočili parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha

„27. května 1942 je v protektorátě Čechy a Morava relativně klidný den. V pražské ulici v Holešovičkách ale postávají dva muži, kteří evidentně nemají moc co na práci, byť je běžný pracovní den. A na něco čekají. A čekají poměrně dlouho, než se v deset hodin 32 minut konečně dočkají,“ popisuje historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.

Připomínková pieta za padlé parašutisty. Před 81 lety zemřelo sedm z nich v boji s německou přesilou

Číst článek

Parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík zpozorní, když se v zatáčce konečně objeví černý mercedes s poznávací značkou SS-3. Na sedadle spolujezdce sedí třetí nejmocnější muž nacistického Německa – zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.

„Kolem samotného útoku na Heydricha panuje dodnes celá řada nejasností, které se týkají zejména souslednosti jednotlivých úkonů, které vedly k úspěšnému útoku. Je otázka, zda nejprve zkouší Jozef Gabčík Heydricha zastřelit samopalem Sten, případně jestli nejprve háže Jan Kubiš bombu,“ popisuje Špitálník.

Po atentátu odváží zraněného Heydricha do nemocnice Na Bulovce. Den nato oslavil prezident Edvard Beneš v londýnském exilu 58. narozeniny. Parašutisté ale tehdy byli v protektorátu už skoro půl roku.

2:53

Různé tváře operace Anthropoid. Festival Nezlomní a obětovaní uvede filmy o atentátu na Heydricha

Číst článek

„A že to vyšlo opravdu v předvečer narozenin Edvarda Beneše, je poměrně zajímavá náhoda. Těžko říct, nakolik to byl úmysl, každopádně Edvard Beneš mohl své narozeniny oslavit skutečně největší odbojovou akcí v okupované Evropě,“ připomíná historik Zdeněk Špitálník.

Útok na Heydricha se stal také tématem jednoho z rozhlasových skečů Voskovce a Wericha, kteří za války vysílaly ze Spojených států.

Reinhard Heydrich přezdívaný „kat českého národa“ zemřel v půl osmé ráno 4. června 1942.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme